Koľko stojí rozvoj detí?

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Marek 20.09.201316059

Koľko stojí rozvoj detí?

Rozvoj, aktivita, športové nadšenie, či intelektuálny rast. To všetko chceme dopriať našim deťom. Hoci je povinná školská dochádzka bezplatná, za krúžky sa platí. Mnohí rodičia tvrdia, že sa stávajú aktivitami, na ktoré nemajú peniaze. Nie je to však len otázka financií a aj pri krúžkoch platí známe, že vysoká cena nemusí byť priamo úmerná kvalite.

Priestory rozhodujú o cene, nie kvalite

Šport samozrejme nie je lacnou záležitosťou, ale peniaze naň vynaložené sú efektívnejšie, ako vreckové, ktoré dieťa minie v stánkoch rýchleho občerstvenia. Finančná otázka voľnočasových aktivít je v dnešnej dobe relatívne rozdelená do takmer všetkých  sociálnych sfér. Školy poskytujú krúžky financované štátom, súkromné alebo občianske združenia  udržujú ceny v porovnateľnej hladine a samozrejme sú tu aj exkluzívne aktivity, ktoré sú aj  hodnotené exkluzívne. „Z môjho pohľadu, "vysoká kvalita" sa nie vždy rovná "vysoká cena".  Cena je totiž častokrát úmerná výške nájmu. Preto sú v priemere krúžky na školách/telocvičniach  lacnejšie ako krúžky, ktoré majú prevádzku v súkromných a luxusnejších zariadeniach. V našej akadémii je plošná cena 35 EUR za 8 tréningov mesačné s možnosťou pridania tréningov  v inej prevádzke bez nákladov. Cena za pomôcky a odev je cca. 40-60 EUR za ročnú tréningovú sezónu,“ hovorí o finančných nárokoch Slavomír Bachratý zo Školy šeliem.

Zistite, čo dieťa baví

Je rozdiel, či dáte dieťa na karate, alebo profesionálny tanec. „Záleží samozrejme od druhu krúžku. Podpora od miest a od štátu je nulová a tak musia kluby zháňať prostriedky od rodičov náklady sú rôzne pre každý šport,“ hovorí Vladimir Roziak, predseda klubu Snipers Bratislava. Decká sa môžu vyblázniť aj vytrénovať a niečo dosiahnuť aj bez veľkých nárokov na rozpočet. Hovorí tanečník Matej Škoda: „Keďže zdieľame vedľa seba priestory hiphop/spoločenské tance, všímam si, kde a aké deti chodia. Na spoločenské tance sa zväčša prihlasujú deti z bohatších rodín, kde je už u rodičov vytvorený vzťah k nóbl životu. Hiphop ako taký pochádza z černoskej chudobnej kultúry a i dnes sa v ňom nájdu hlavne chudobnejší či spoločensky priemerný ľudia. Samozrejme, je to len analýza. V spoločenských tancoch ide o presnosť a vybrúsenú techniku tak, ako ju má stovka iných tanečníkov. V hiphope ide o voľnosť, o slobodu a o prejavenie samého seba. Mimochodom, aby som to uviedol do správnosti, hiphop nie je moderný tanec. Moderný tanec je napríklad disco.“ Deti sami spoznajú, čo ich baví a ako radia lektori, je lepšie začať s menej finančne náročným kurzom a najskôr zistiť, k čomu má dieťa sklony a čo ho baví. Vždy lepšie, ako v každom záujmovom krúžku minúť stovky eur a prestať chodiť.

Nie je to len o pohybe

Ani šport, ani vzdelanie detí nemožno chápať ako luxus, zhodujú sa oslovení lektori. Ide minimálne o investíciu a správnym formovaním sa vráti nielen v plnohodnotne rozvinutých ratolestiach, ale aj vo forme radosti v ich očiach. Priestor na realizáciu si nájdu aj deti, ktoré šport nepriťahuje. V tomto ohľade ide vždy o viac, ako im škola poskytne. „Ak chceme dieťaťu poskytnúť priestor na sebarealizáciu a hľadanie seba samého, musíme mu dať možnosť si jednotlivé aktivity vyskúšať. Len tak dokážeme identifikovať, na čo má dieťa talent, čo ho zaujíma, ktorým smerom sa vo svojom živote vydá a v čom ho máme podporovať. Cena na ½ roka (10 stretnutí) je 80,-€,“ hovorí Marián Valovič z Ateliéru Fantázie, ktorá sa venuje umeleckej výchove mladých talentov.

Prečítajte si aj:

Chcete pre dieťa to najlepšie? Stavte na motiváciu a vzdelanie!

Šport deťom neublíži ani v skorom veku

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
Škola ŠELIEM

-Škola ŠELIEM má dlhoročnú históriu a prešli ňou už stovky spokojných študentov. -Škola ŠELIEM…

(5/5) 1 referencií
Snipers Bratislava

Florbalový klub, V roku 2010 vzniká myšlienka spojenia viacerých klubov a vytvorenia klubu, ktorý…

(5/5) 11 referencií
Ateliér Fantázie

ATELIÉR FANTÁZIE je občianske združenie. Od roku 2009 vzdeláva deti vo veku od 7 do 17 rokov v…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím