Záujmové krúžky sú pre dieťa veľkou výzvou. Stoja pred ním nové výzvy aj možnosti. Môže sa stať skutočným majstrom, alebo celý život zápasiť s tým, že ho rodičia nútili chodiť niekam, z čoho mal doslova kameň v žalúdku. Ako správne vybrať krúžok pre dieťa, aby bol pre neho radosťou a naplnil ho šťastím? Na čo by mali rodičia dať pozor a na čo dbať ešte pred zápisom? To sú otázky na ktoré prinášame odpovede.
Všímajte si osobnosť dieťaťa
Pri výbere krúžku sa väčšinou zaoberáme talentom, no nesmierne dôležité je všimnúť si, aká osobnosť sa skrýva v dieťati. Je skôr extrovert, introvert, rád vystupuje, alebo naopak rád troví v tichu a svoje diela vystavuje možno aj anonymne? „Pre deti organizujeme súťaže, vystúpenia, cestujeme na súťaže do susedných krajín,“ hovorí pani Branderová z klubu modernej gymnastiky Danubia a práve tu treba zistiť, či je potrebné, aby dieťa cestovalo, ako sa tvorba prezentuje, prípadne kde. Pre mnohé z nich totiž môže byť vystupovanie stresujúce, iné sa na vlastnú prezentáciu budú tešiť. „Každoročne organizujeme koncerty, galavečery, pravidelne v decembri a v júni, okrem nich však deti účinkujú aj na mnohých iných podujatiach, Deň matiek, MDD, Deň seniorov a podobne. Naše deti veľa vystupujú a taktiež sa porovnávajú s inými rovesníkmi a veľa súťažia, majstrovské súťaže, aj medzinárodné súťaže,“ hovorí Erika Brandnerová z TS Halo Halo. Práve porovnávanie a súťaživosť môže na niekoho pôsobiť ubíjajúco na iného stimulačne. Aké je vaše dieťa? Dopredu treba poznať sklony dieťaťa a podľa nich mu vybrať aj krúžok prípadne formy prezentácie, aby radosť z krúžku nebola poznačený stresovými okamihmi.
Aké vyučovanie vyhovuje?
Vyučovanie v umeleckých školách a centrách voľného času obvykle prebieha v dvoch úrovniach. Ide o kolektívne, alebo individuálne vzdelávanie. Samozrejme často sa dá dohodnúť aj čas výučby. „Učiteľ vyučuje v doobedných a poobedných hodinách. Hodiny môžu byť kolektívne alebo individuálne. Vyučovanie prebieha od 9 hodiny do 21 hodiny denne,“ ilustruje princíp krúžkov Ľudmila Šramová z OZ Svetielko a dodáva, že poradenstvo realizujú mailom, telefonicky alebo osobne na prvej hodine, ktorá je zdarma. Skvelou možnosťou sú aj dni otvorených dverí. Na jedny pozýva aj Alena Strýčková z CVČ Včielka: "Pozývame srdečne na Dni otvorených dverí 10. 9. a 11. 9. 2014 od 13.00 – 18.30 v CVČ Včielka Púchov, poradíme individuálne. Prípadne telefonicky. Máme krúžky z rôznych oblastí. Samozrejme je možné rozhodnutie zmeniť i počas školského roka." Rodič by sa mal preto s pravidlami a možnosťami zoznámi ešte pred tým, ako dieťa na krúžok prihlási. Vybrať preň možnosti, ktoré budú vyhovovať jeho ďalším povinnostiam a nezabudnúť aj na dostatok voľného času.
Dieťa niekedy potrebuje osmeliť
Nie je žiadne tajomstvo, že extrémne talentované deti sú často introverti, môžu mať strach z kolektívu, alebo si jednoducho ťažko zvykajú na nové prostredie. Pritom by však bolo skutočne nešťastným riešením premrhať jeho životnú šancu a talent. Aj na toto mnohé školy pamätajú a vedia vyjsť v ústrety aj menej smelým deťom. „Pravidelne učíme súrodencov alebo rodiča s dieťaťom, ktorí spolu chodia na hodiny,“ hovorí Ľudmila Šramová z OZ Svetielko. Starší súrodenec, alebo práve rodič môže byť pre nesmelé dieťa veľkou istotou. Navyše vek nikdy nie je obmedzujúci. Prečo sa teda neprihlásiť na nástroj, či umelecký žáner s vlastným dieťaťom? Ako sa hovorí, nikdy nie je neskoro plniť si vlastné sny a rodič učiaci sa spolu s dieťaťom môže byť v konečnom dôsledku preň nesmiernou inšpiráciou. Vtedy bude krúžok pre dieťa určite jedným z najradostnejších chvíľ detstva.
foto: cvč včielka a