Nehovoríme len o formálnom vzdelávaní v rámci povinnej školskej dochádzky. Dnes je reč o krúžkoch a voľnočasových aktivitách, ktoré deti môžu od života v ére papučovej kultúry posunúť ku skutočným úspechom. Stačí spomenúť, že všetci veľkí umelci, športovci, vedci začali svoj talent budovať, keď sa zatvorili brány školy.
Záujem je nad všetko ostatné
Hovorí sa, že talent je jedno percento úspechu, ten zvyšok je každodenná drina. Aj tá ale môže byť potešením. „Talent je vždy výhodou. Avšak záujem, snaha a vytrvalosť je zaručená cesta k cieľu. Prijímanie detí nie je potrebné posudzovať. Žiadne „prijímačky“ nedokážu odpovedať na otázku či dieťa „na to má“. Jediná rozumná cesta je vyskúšať to, hovorí Marián Valovič z Ateliéru Fantázie. Koniec koncov práve učiteľ, kolektív aj výzvy, ktoré môže dieťa spoznať v krúžku rozhodnú o tom, čo bude pre neho tá pravá cesta sebarealizácie. „Žiadna špeciálna príprava nie je potrebná. Podpora od rodičov je však pre deti vždy dôležitá,“ dodáva Vladimir Roziak, predseda klubu Snipers Bratislava. Práve rodič bude podporou pre dieťa, ktoré sa potrebuje zorientovať a porovnať svoje schopnosti aj s inými.
Súťaživosť je deťom vlastná
Hry a výhry sú najlepšou motiváciou. Preto je pri výbere záujmového krúžku dôležité sledovať okrem kvality školiteľov aj možnosť súťažiť. Mať možnosť zúčastniť sa prestížnych súťaží je na jednej strane motivácia, na druhej strane samotné deti posúva dopredu. O zaujímavých možnostiach hovorí Martina Rihárová, trénerka Tanečnej školy Elastic: „Súťaží sa zúčastňujeme pravidelne či už na celoslovenských alebo medzinárodných, momentálne sa môžme pochváliť titulom Majstra sveta ESDU - táto súťaž sa konala v Chorvátskom Poreči a skupina E motion získala titul Majstri sveta v MTV style.“ Už samotné umiestnenie je pre dieťa nielen úspechom, ale aj potvrdením talentu na medzinárodnej pôde, čo sa teší omnoho viac ako úspech vo vlastnom klube.
Láska robí divy
„Nezáleží ani tak od druhu tanca, ako od spôsobu výučby a toho, aký žáner hudby či štýlu je dieťaťu najbližší. Je rozdiel prihlásiť sa do kurzu, kde sa k deťom pristupuje ako k súťažnému materiálu a tréneri vyučujú choreografie do bodky technicky presne a je rozdiel prihlásiť sa niekam, kde máte voľnosť. U nás trénujeme deti tak, aby si každý našiel svoj vlastný štýl, svoje vlastné cítenie, aby sa v každom vyvinula vlastná láska k tancu,“ hodnotí Matej Škoda. Netreba sa teda báť, či dieťa má nadanie, fyzickú kondíciu, alebo chuť presadiť sa. Zo skúsenosti sa dá povedať, že mnoho detí práve záujmový krúžok zmení ako v myslení, tak aj vo fyzickej zdatnosti. „Ideál každého trénera je mať talentovaných a silne motivovaných študentov. Tento ideálny stav nastáva vo vrcholovom športe avšak u voľnočasových aktivít to tak nie je vždy. Ja osobne preferujem seba-motiváciu pred vysloveným talentom, pretože pohybový talent je všeobecný, ale motivácia k bojovým umeniam je unikátna. Prijímanie nových členov akadémie je otvorené a samo-selekčné,“ vysvetľuje Slavomír Bachratý zo Školy šeliem.
Už nabudúce sa pozrieme na finančnú záťaž krúžkov. Sú skutočne pre každé dieťa?