AKTUÁLNE


Učiť sa cez prázdniny nemusí byť FUJ!

Aktivity pre deti:Starostlivosť o najmenších

Učiť sa cez prázdniny nemusí byť FUJ!

Marek


Záleží len na tom, či sa zvolí správna forma. Jednou z ciest, ako zabezpečiť deťom skvelé leto plné zážitkov, ale zároveň ich pripraviť lepšie do života, či opätovný návrat do školy, sú denné tábory. Ich výnimočnosť spočíva v kombinácii aktívneho oddychu, minimálneho stresu z odlúčenia, zvykania si na cudzie prostredie a deti a atraktívnej formy učenia. Dokonalá kombinácia na akčné prázdniny. Pripraviť sa, pozor, tábor Hoci sú denné tábory založené na myšlienke bezstresovosti, aj tu platí, že rodič potrebuje dieťa na tábor pozitívne naladiť. „Deti treba  pred táborom pripraviť na iný režim ako mali v škôlke alebo škole, na nových kamarátov, tiež nových pedagógov a animátorov. Ak idú do tábora prvýkrát, je potrebné ich motivovať zážitkami a kamarátstvami,“ hovorí vysvetľuje Ing. Tatiana Kubinová vedúca občianskeho združenia ŠAŠOVINKY, ktorá má s dennými tábormi dlhoročné skúsenosti. Michal Fraňo, riaditeľ občianskeho združenia Detská misia dodáva, že každý deň treba myslieť na to podstatné. Do výbavy zabaliť kartičku poistenca alebo jej kópiu, desiatu, fľašu s vodou. A potom podľa pokynov vedúceho tábora - či už plávky, alebo nejaký karnevalový kostým, pršiplášť, ak sa ide niekam na výlet. Dieťa veľmi rýchlo pochopí, že ho rodič nechce odložiť, práve naopak, umožní mu prežiť niečo viac, ako zažívajú ostatné deti doma. Komenského sen v praxi V školách sa na princíp učenia hrou niekedy zabúda. V denných táboroch ale tento princíp plne uplatňujú a deti vôbec nevedia, že sa niečo učia, akurát sú po návrate plné nových zážitkov. Keď deti na prechádzke stretnú napríklad lesnú vílu, s ktorou sa potom učia o bylinkách, ich liečivej sile a spolu čarujú, deti to veľmi baví. Ale nejde len o ľahké žánre, vybudovať pozitívny vzťah k učeniu sa dá aj v prípade jazykov. „V táboroch Wattsenglish deti priamo nevnímajú kombináciu vzdelávania a zábavy, keďže aktivity v angličtine prebiehajú zážitkovou formou. Deti sa tak zdokonalia v angličtine prirodzene a nenútene v rámci hier,“ hovorí o hravom prístupe Ing. Marta S. Synáková, projektová manažérka Wattsenglish Slovakia Ltd. Podobný názor zastáva aj Veronika Paštéková zo Stredoeurópskeho domu fotografie, hoci ponúkajú tábor založený na umení fotky: „My sa snažíme robiť tábor hravou formou, nie som si istá, či to samotné deti chápu ako vzdelávanie.“ Je to jeden zo základných pilierov, ako deti zdokonaliť v športe, umeniach, či priamo v jazykoch a formálnych vedomostiach. Denný tábor vytvára priestor, aby ich intelekt rástol a spoznali, že poznanie má omnoho krajší rozmer, ako v škole. Využiť denný tábor znamená dať na pár dní deťom nový pocit zo života a trávenia prázdnin. Určite sa to oplatí a veľmi rýchlo vráti v podobe detskej radosti a šťastia.

27.06.201317116
Poznáte výhody denných táborov?

Aktivity pre deti:Starostlivosť o najmenších

Poznáte výhody denných táborov?

Marek


Denné tábory ponúkajú úžasné zážitky, nové skúsenosti a to všetko neďaleko domova. Bez stresu z cestovania, či niekoľkotýždňového odlúčenia od rodiny. Na denné tábory pritom nemusíte pozerať vôbec skepticky. Vedia dať deťom plnohodnotné zážitky a obvykle sú okrem atraktívneho programu doplnené aj o zaujímavé aktivity na rozvoj detských zručností, či učenia. Výhodou je flexibilita Mnoho detí dnes nepozná ani svoje blízke okolie a tak denný tábor môže byť rovnakým dobrodružstvom ako pobyt niekde pri mori. „Výhodou denných táborov je najmä ich  flexibilita. Tým, že sú v blízkosti bydliska, je možnosť výberu, či dieťatko bude navštevovať tábor jeden alebo viac dní. Sú tiež vhodnejšie aj pre menšie deti, teda začínajúcich táborníkov, kde si môžu vyskúšať, čo to je tábor, svoju samostatnosť, nových priateľov a zážitky. Denné tábory sú tiež cenovo dostupnejšie, vysvetľuje Ing. Tatiana Kubinová vedúca občianskeho združenia ŠAŠOVINKY, ktoré už dlhodobo organizuje denné tábory. Bezstresový pre rodičov aj deti Hoci sú lákadlá táborov veľké, nie vždy dieťa chce cestovať stovky kilometrov od rodiny. Navyše niektoré deti sú prirodzenejšie viac viazané na svoje okolie a preto vítajú denný tábor s nadšením. Práve na tento fenomén upozorňuje aj Ing. Marta S. Synáková, projektová manažérka Wattsenglish Slovakia Ltd.: „Ak rodičia ešte nechcú dieťa pustiť na pobytový tábor mimo domova, resp. ak sa dieťa na to ešte necíti, vhodnou alternatívou sú denné tábory. Denné tábory sa organizujú vo forme týždenných turnusov a sú plné rôznorodých aktivít a každý večer ho rodičia budú mať vyšantené a plné zážitkov opäť doma. Michal Moško, projektový manažér občianskeho združenia Preliezka, tiež pokladá za  výhodu denných táborov oproti tým pobytovým hlavne vylúčenie stresu z odlúčenia. Deti sa tak o nové skúsenosti môžu potešiť s tými, ktorí sú im najbližší okamžite a nie cez mail, či telefón. Denný tábor zároveň rieši aj otázku opatrovania detí počas prázdnin. „Denný tábor prináša pre rodičov možnosť mať postarané cez prázdniny o deti, zároveň je pre deti pripravený kvalitný a pestrý program a tábor je oproti pobytovému táboru podstatne lacnejší,“ hovorí Michal Fraňo, riaditeľ občianskeho združenia Detská misia. Domáce prostredie praje vzdelaniu Veronika Paštéková zo Stredoeurópskeho domu fotografie upozorňuje na ďalšiu zaujímavú vec. Mnohé denné tábory sú spojené so vzdelávaním a preto nie je zanedbateľnou výhodou, že dieťa je v „domácom“ prostredí, kde omnoho ľahšie a aktívnejšie nasáva nové vedomosti, ak sa nemusí vyrovnávať aj so stresom z nového prostredia. No a práve o tom, ako skĺbiť radosť, smiech, šťastie zábavu s niečím produktívnym a dokonca učením si povieme nabudúce.  

26.06.201315024
Tábor, v ktorom si deti cudzí jazyk zamilujú

Aktivity pre deti:Starostlivosť o najmenších

Tábor, v ktorom si deti cudzí jazyk zamilujú

Marek


Cudzí jazyk, rozvoj kreativity, zdravé stravovanie z prírodných surovín a šport. To všetko ponúka unikátny denný tábor Mladý Legolandista pre všetkých z Bratislavy a blízkeho okolia. Dokonalý oddych na päť dní, v rámci ktorých sa deti zlepšia v angličtine, či nemčine a konečne prestanú chápať učenie ako drinu. Štvorkombinácia výhod „Stavebnice lego používame na rozvoj detskej kreativity, čo sa týka výučby, prebieha v zábavnom prostredí, kedy sa deti nielen efektívne učia, ale omnoho lepšie nasávajú vedomosti. Učenie pre nich prestáva byť namáhavé. Máme lektorov aj native speakrov, ktorí dohliadnu na správnu výslovnosť a techniku,“ hovorí o kombinácii organizátorka tábora Mladý Legolandista Marianna Bašistová. V mesiaci júl prebiehajú turnusy na angličtinu a v júli sú tábory určené pre nemčinárov. Samozrejmosťou je šport, pitný režim a zdravá strava, pričom mäsové výrobky sú dovážané z Rakúska a všetko podlieha zásadám správneho stravovania. Deti dostanú štvorkombináciu, ktorá ich naplní a nabije na celé leto. 5 dní lepšieho života Celý turnus trvá päť dní od 7.45 ráno do 17.00 hodiny večer. Je určený pre rodičov, ktorí sa neodvážia dať dieťa na niekoľko týždňov preč, alebo to nechce samé dieťa. V dennom tábore pritom zažijú množstvo zážitkov. Keďže tábor je na Patrónke, rodičia majú ľahký prístup autom a rovnako predstavuje skvelú východiskovú pozícii, či už pre výlety, alebo návštevu ZOO, ktoré deti spolu s lektormi absolvujú. Na tábor sa môžu prihlásiť deti od 6 do 12 rokov v júli aj auguste. „Deti zaujme vždy tak, že si odnesú dlhotrvajúce zážitky. Dostanú darčeky, ochutnajú skvelé a zdravé jedlá a navyše im ostane jazyk ako sa hovorí v krvi a nebudú mať problémy pri nástupe do školy. Zároveň podporujeme kreativitu a prácu v tíme, čo je veľmi dôležité pre praktický život,“ hovorí Bašistová. Od rozcvičky po olympiádu Deti začnú deň rozcvičkou. Samozrejme v cudzom jazyku. Dni prinesú rôznorodé aktivity, olympiádu zručností a kreativity. Zaujímavosťou bude návšteva posilňovne, Botanickej záhrady či televízie Markíza. „Máme aj videotechniku na filmy v cudzom jazyku, následne ich spojíme s diskusiou a hrou, takže angličtinu a nemčinu sa deti učia prirodzenou formou,“ hovorí Bašistová. Lektori podávajú jazyk atraktívne a niektoré deti zažijú prvý krát nadšenie z cudzieho jazyka. Učenie jazyka ich začne baviť nielen v tábore, ale aj v škole, hovorí zo skúsenosti organizátorka tábora. Ide o unikátny tábor s jedinečnou možnosťou prežiť ho tento rok aj na Slovensku.  

24.06.20139113
Bzzzučo - detský tábor založený na zážitkoch

Aktivity pre deti:Starostlivosť o najmenších

Bzzzučo - detský tábor založený na zážitkoch

Marek


Detské tábory by nemali byť zdrojom zisku, ale detského smiechu, nových zážitkov, dobrodružstiev a pestrých aktivít. Tak vidí pohľad na tábory Miroslava Kortišová, ktorá sa rozhodla priniesť na trh úplne novú schému detských táborov. Bzzzučo je založený na myšlienke programu na každý deň a každú minútu. Individuálny prístup, život bez počítača, zato so živými kamarátmi v Národnom parku Nízke Tatry ponúka za cenu, ktorá konkurencii berie vietor z plachiet. Kvalita vedúcich je prvoradá Miroslava Kortišová má mnohoročnu prax v práci s deťmi. Učí na základnej škole, chodila do táborov ako dieťa, aj ako vedúca. Najkrajšou odmenou je pre ňu detský smiech a preto sa rozhodla zrealizovať detský tábor Bzzzučo. „Často vedúci v táboroch nemajú ani šajnu, čo s deťmi robiť. To je zdrojom nudy a deti sú z tábora nielen sklamané, ale vytvára sa priestor na šikanu, bitky, nudu. Preto každú minútu tábora vypĺňame plnohodnotnou aktivitou na čerstvom vzduchu, alebo alternatívou, ktorá sa dá realizovať za každého počasia,“ hovorí Miroslava Kortišová. Tábor je pritom založený na naozajstnom dotyku s prírodou, ktorý ponúka Krpáčovo a príroda Nízkych Tatier v skutočne plnom rozsahu. Dieťa  zažije skutočné detstvo s hrami, ktoré sa dajú realizovať aj bez počítača. V tábore je kapacita pre 80 detí, pričom na skupinku 10 detí je vždy jeden školený vedúci. Zo skúsenosti Miroslava Kortišová vie, že mnoho detí prichádza z táborov sklamaných, pretože angažovanosť animátorov bola slabá. Svoj tábor preto postavila práve na dynamických vedúcich, ktorí vedia deti strhnúť a uchvátiť. Ako sama vie, deťom je smutno za domovom len v prípade nudy a tá v tábore Bzzzučo nemá miesto. Bzzučo je úprimný Keď sa povie Bzzzučo, deti vedia, že aktivity ako orientuj sa v lese a pomôž si vysielačkami, v noci za strašidlami, kto hľadá ten nájde, ako nepodpáliť les a predsa si opiecť špekáčik, aha, čo dokážu moje ruky, slepé mesto, lopta, lopta, loptička, zabav nás a aj my teba, Winnetou, kino pod hviezdami a mnoho iných, prežijú naplno a nebude sa im s nimi chcieť skončiť. „Zastávam filozofiu, že všetko má byť pripravené dopredu, každý má byť oboznámený s dianím v tábore. Základom je pobyt na čerstvom vzduchu a staviam na kvalitnom tíme,“ hovorí Miroslava Kortišová. Prioritou je ponúknuť deťom tábor takej kvality, ako poznali dnešní dospeláci v minulosti. Bez televízie, počítačov a internetu a aj tak skvelý, plný zdravých zážitkov. Konečná cena je aj s dopravou Podobne úprimné ako s kvalitou je to v tábore aj s cenou. Mnoho detských táborov láka na minimálnu cenu s kopou doplatkov. Touto cestou sa tábor Bzzzučo nevybral a ponúka cenu komplexnú, dokonca aj s dopravou detí do tábora a späť. V cene je jedlo, pitný režim, materiály, tričká aj pamätná fotodokumentácia. Rodič za chvíle plné zážitkov nemusí zaplatiť ani euro navyše a dostane často viac, ako v ostatných táboroch, kde sa všetko pripláca. „Naša suma je komplexná. Doprava je z Bratislavy, no vieme zobrať deti po celej trase a ešte znížiť cenu. Vieme zobrať aj menší počet detí z celého Slovenska. V cene sú storno poplatky, poistenie straty batožiny, úraz, ide o komplexné poistenie. Zároveň ponúkame možnosť získať zľavu pre verných zákazníkov. Cena je stanovená tak, aby som deťom mohla dať všetko a ja im chcem dať veľa,“ hovorí Miroslava Kortišová. Jej úprimné slová podčiarkuje aj energia a zápal pre deti, ktorým obetovala celý svoj život. Deti sú pre ňu podľa vlastných slov odmenou. Detský úsmev, radosť a pozitívna energia je aj dôvodom, prečo tábor Bzzzučo vznikol.

30.05.201312962
Prispôsobenie tábora detským snom, zamedzí problémom!

Aktivity pre deti:Starostlivosť o najmenších

Prispôsobenie tábora detským snom, zamedzí problémom!

Marek


Rodič je na to, aby tábor zaplatil, vybrať si ho musí samo dieťa. To potvrdzujú odborníci na tábory aj pozitívne praktické skúsenosti. Je jedno, aké sú záujmy rodičov, aby sa prázdniny nestali pre dieťa traumou, ale zážitkom, je potrebné počúvať potreby ratolesti. Každé dieťa je silná individualita, no v nesprávnom prostredí sa nielen nerozvije, ale získa aj nepríjemný zážitok. Pre priebojné aj tichšie Obvykle sa presadzuje názorová platforma, že detské tábory sú hlavne pre deti, ktoré aj v triede inklinujú k spoločenským hrám a aktivitám. Menej atraktívny bude tábor pre deti introvertné a menej priebojné. Tento fakt však poprela Susan Cainová autorka knihy Ticho, kde hovorí, že aj introvertné deti vedia byť spoločensky aktívne, ak kopíruje spoločnosť ich zmysel pre hlbšiu záľubu. To potvrdzuje aj Jakub Hlaváč, z CK Wachumba: „Pobyt v tábore je vhodný pre všetky deti, všetkých vekových skupín, pre aktívne deti rovnako ako aj pre tie pokojnejšie. Aktivity v tábore sú orientované na rôzne schopnosti a zručnosti a preto si každé dieťa v tábore nájde svoje miesto.“ Zároveň zdôrazňuje, že je potrebné vybrať tábor, ktorý bude dieťaťu vyhovovať. Práve preto je vhodné vyberať tábor spolu s dieťaťom, ktoré pozná svoje záujmy a vie čo ho baví. Spoznajte animátorov Pred tým, ako zveríte dieťa do opatery iným, je potrebné stretnúť sa so samotnými animátormi, alebo aspoň venovať zvýšenú pozornosť ich referenciám. Dobrý tábor sa rád pochváli a za ešte lepší hovoria iní. „Dobrý tábor robí najmä atmosféra, dobrá nálada, vyváženosť oddychu a rôznych typov aktivít, zdravé nastavenie pravidiel a množstvo iných detailov, ktoré sú ťažko opísateľné a vyžadujú si naozaj dobrý tím ľudí, ktorý vie reagovať na neočakávané situácie,“ zdôrazňuje Karin Urbanová z CK Detské kamarátske tábory. Je dobré ak viete, či sú animátori a vedúci typovo blízky vášmu dieťaťu, alebo naopak, nevedia pochopiť potreby, s ktorými sa na nich obráti. Je to najdôležitejší bod, ktorý treba pred nástupom dieťaťa na tábor preveriť. Prvý deň rozhodne Pár hodín po tom, ako odídete a necháte dieťa napospas táborovým zvykom obvykle rozhodne, ako sa s novým prostredím vyrovná. Prvý deň v detskom tábore, je ako začínať v živote od znova. „Dieťa nikto nepozná a môže sa svojim postojom a správaním stať takmer kýmkoľvek. Nové prostredie, noví kamaráti, noví dospelí, nová autorita v živote môže do života detí priniesť pozitívne zmeny, ktoré by sa inak ťažko dosahovali v zabehnutom prostredí školy a rodiny. Samozrejme, môže to mať aj opačný efekt, ak je dieťa v tábore za trest alebo na silu. V takom prípade musia nastúpiť skúsenosti vedenia tábora a vedúcich a každému táborníkovi sa venovať,“ hovorí Milan Straka z CK Boomerang. Nechajte dieťa rozhodnúť Deti často vedia viac, ako rodičia. Minimálne v tom, čo ich naozaj zaujíma a láka. Preto by výber mal byť podobný ako v hračkárstve, vyhnete sa tým traumám, sklamaniam aj každovečerným uslzeným telefonátom domov. „Základný výber by malo dieťa spraviť samo, aby sa do tábora tešilo a išlo do neho dobrovoľne. Zvyšné kritéria ako je cena, lokalita, deklarovaný program, ponúkané služby, kvalita organizátora však už musí posúdiť rodič,“ uzatvára Ľuboš Štekl riaditeľ a spolumajiteľ CK ÚSMEV. Nezabudnite si prečítať aj praktické rady, ako nájsť ten najlepší detský tábor. V nasledujúcom článku pre zmenu objasníme problematiku zdravotnej starostlivosti v tábore a spôsobilosti detí prežiť nádherné prázdniny v tábore.

27.05.20139270
4 piliere zdravia v detskom tábore

Aktivity pre deti:Starostlivosť o najmenších

4 piliere zdravia v detskom tábore

Marek


Detský tábor je pre dieťa skúška charakteru aj zdravotnej odolnosti. Preto treba pri výbere detského tábora v prvom rade zohľadniť možnosti dieťaťa. Nepodceňovať, ale hlavne nepreceňovať fyzické schopnosti a možnosti. Platí zásada, že do tábora nepatrí choré dieťa. Ako ale postupovať v prípade alergií, či neliečiteľných diagnóz a čo nás čaká ak dieťa ochorie počas tábora? Zdravie je na prvom mieste Organizátorovi tábora zo zákona vyplýva povinnosť mať na tábore zdravotníka. Musí to byť zdravotná sestra, či lekár, v súčasnosti už nestačí mať len niekoho s absolvovanou prvou pomocou v Červenom kríži. Aj podľa toho spoznáte zodpovedného a spoľahlivého organizátora táborov. Treba si však uvedomiť, že tábor nie je doliečovacie zariadenie. Preto Lenka Banášová, z Občianskeho združenia Klub Happyland hovorí o štandardnom postupe pri prijímaní dieťaťa do tábora: „Zdravotník je prítomný pri nástupe na tábor, konzultuje s rodičmi zdravotný stav dieťaťa a užívanie liekov. Čo sa týka povinností rodičov, musia predložiť potvrdenia – o bezinfekčnosti a vyhlásenie o zdravotnom stave. Prvé potvrdené od lekára s údajmi o krvnej skupine, očkovaniach a podobne. To druhé pochádza od rodičov a je o bezinfekčnosti prostredia, z ktorého dieťa do tábora prichádza. Je veľmi dôležité, aby detský lekár dieťa aj naozaj prehliadol, inak podpisuje niečo, čo nie je pravda. Potvrdenia nesmú byť staršie ako tri dni.“ V prípade, že tento postup nie je dodržaný, je veľmi riskantné poslať dieťa do tábora. Môže sa tak z neho vrátiť nielen zo zážitkami, ale aj novými ochoreniami. A čo alergici? Alergia trápi každým rokom čoraz viac detí. Jej intenzita, prejavy aj stimulujúce faktory by mal rodič poznať a pred tým, ako pošle dieťa na tábor vybrať taký, kde je eliminované množstvo alergénov, prípadne na špecifické alergie upozorniť vedenie tábora. „Deti majú zabezpečenú celodennú stravu vo forme desiaty, obeda a olovrantu a taktiež celodenný pitný režim. V prípade potravinovej alergie stačí stravu odhlásiť a rodičia ju sami zabezpečia. Do tábora nie je vhodné umiestniť dieťa, ktoré nie je samostatné, ktoré je choré, prípadne zranené,“ hovorí Andrea Gašparíková, manažérka Tanečnej školy Elledanse. A ani v tom najlepšom tábore netreba zabudnúť na povinnosti rodičov. Ľuboš Štekl, riaditeľ a spolumajiteľ CK ÚSMEV upozorňuje, že organizátor nie je povinný zabezpečovať pravidelné podávanie liekov, prípadne preväzy a podobne. Rodič musí dieťa vybaviť potrebnými liekmi aj informácia o dávkovaní. Aj toto je však cesta k životnej samostatnosti. Preverené aktivity Najmä pri táboroch, ktoré nie sú organizované dostatočnými odborníkmi môže nastať situácia, že aktivity v tábore nemajú dostatočnú oporu v zdravotnej starostlivosti. Rodič by mal preto postupovať, ako radí Jakub Hlaváč z CK Wachumba: „Všetky aktivity v tábore by mali byť konzultované s odborným zdravotníkom, ktorý má ukončené vysokoškolské vzdelanie v zdravotníckom odbore. Zdravotník tiež zabezpečuje prvotnú pomoc pri prípadných zraneniach a ochoreniach počas tábora. V prípade vážnejších zdravotných ťažkostí je dieťaťu zabezpečená zdravotná starostlivosť v najbližšom zdravotnom zariadení.“ Dieťa totiž nie je len zmenšený dospelý, ale jeho hry, aktivity aj športové zaťaženie si vyžadujú špecifický prístup, ktorý vedia zabezpečiť len na slovo vzatí odborníci. Starostlivosť nie je bokovka Aj v tom najbezpečnejšom tábore sa môže prihodiť úraz, alebo ochorenie. Preto by si mal rodič dopredu ozrejmiť, aká starostlivosť je deťom podávaná, prípadne, či sa tábora zúčastňuje aj lekár. Nie každý tábor má rovnaký štandard. Napríklad Karin Urbanová z CK Detské kamarátske tábory hovorí: „V našom tábore si uvedomujeme dôležitosť zdravotnej starostlivosti a preto v našom tíme máme každoročne lekára, ktorý je v úzkom kontakte s detskou ambulanciou a nemocnicou v regióne, v ktorom tábor organizujeme. V tomto ohľade je zabezpečenie zdravotnej starostlivosti kľúčové.“ Prevencia je síce omnoho dôležitejšia liečba, ale keďže čert nikdy nespí, je dobré spávať s pocitom, že o vaše dieťa je postarané aj v prípade, že sa stane niečo nepredvídané. Prečítajte si aj predchádzajúce články o tom, ako prispôsobiť tábor potrebám dieťaťa a čo by mal dobrý tábor spĺňať. 

28.05.20138692
Tanečná škola – umenie aj pohyb v jednom balení

Aktivity pre deti:Starostlivosť o najmenších

Tanečná škola – umenie aj pohyb v jednom balení

Marek


V rámci výberov krúžkov pre deti na obľube stále získavajú tanečné kurzy a školy. Nie je to už doména len dievčat. S novými druhmi tancov čoraz viac chlapcov chce skĺbiť umenie a pohyb. Unikátna kombinácia, ktorá mnohým deťom umožní vidieť svet, súťažiť a siahnuť si aj na priečky víťazov. Tanec by určite mohol byť jednou z alternatív, ktoré tento rok vyberiete pre svoje dieťa. Vzdelávanie počas tancovania Ponuka záujmových krúžkov je pestrá. Za však určite stojí aj tanečný odbor. V tanci sa spája pohyb, súťaživosť, krása aj energia. Tanečné súťaže sú pritom nesmierne obľúbené a preto sa žiaci často uplatňujú v súťažiach. „Preferuje sa tanečný štýl newstylle a latinsko-americké tance, hudobný odbor má silnú zostavu ľudových súborov a výber z množstva nástrojov,“ hovorí Lenďaková zo SZUŠ QUO VADIS. Každý z krúžkov zároveň obohacujú o prvky, vďaka ktorým žiaci rozvíjajú nielen pohyb, ale aj vedomosti. „Každý z uvedených odborov sa snaží prispôsobiť potrebám žiaka a drží sa moderného trendu vo vyučovaní,“ dodáva Lenďaková zo SZUŠ QUO VADIS. Je to určite zaujímavý bonus. A čo momentálne letí? „Najradšej sa deti hlásia na Show Dance. Zaujímavé je pre ne spojenie tanca, gymnastiky, akrobacie a „divadla“, originálne kostýmy, trblietky, flitre a tiež veľa verejných vystúpení a súťaží,“ predstavuje atraktívne tance Erika Brandnerová z TS Halo Halo. Kvalitných žiakov robí kvalitný lektor Kvality lektora je možné málokedy posúdiť z prvého stretnutia. Je však možné sledovať jeho vývoj a úspechy. Práve ony presvedčia o kvalitách niekoho, komu zverujete svoje dieťa „Každý lektor, tréner, choreograf sa sám venoval tanečným žánrom, ktoré vyučuje. Každoročne sa učitelia vzdelávajú na seminároch, školeniach a kurzoch. Náš tanečný súbor sa venuje aj súťažnému tancovaniu. Súťažíme doma, aj na medzinárodných súťažiach. Môžeme sa pochváliť 7 titulmi majstrov sveta a 6 titulmi majstrov Európy,“ hovorí Erika Brandnerová z TS Halo Halo. Ide totiž nielen o prestíž a úspechy, ale v konečnom dôsledku aj o prístup dieťaťu. Pretože tréner je zodpovedný za zdravie dieťaťa a nesprávny postup, či metodika k cvičeniu môžu uškodiť. Spýtajte sa teda na ocenenia, certifikáty aj vzdelávanie. Nielen kvôli skúsenostiam, ale aj inšpirácii. Tancovať je pekné, vyhrávať ešte krajšie Deti k výkonom stimuluje nielen prostredie, ale aj úspech ostatných z krúžku, prípadne víťazstvá starších žiakov. Preto sú úspechy školy nesmierne dôležité. „Máme výborné tanečné krúžky, najmä mažoretky, ktoré sú niekoľkonásobné Majsterky Európy v mažoretkovom športe. V minulom školskom roku vzniklo v našom CVČ otvorili JUMPING centrum pre rodičov – cvičenie na trampolínach – tu sme sa umiestnili na 2. mieste v súťaži choreografií v Steel Aréne v Košiciach," predstavuje Alena Strýčková z CVČ Včielka a zároveň hovorí, že ich tradíciou je každý rok predstaviť aj vždy niečo nové. „Novinkou v školskom roku 2014/2015 bude krúžok BREAK DANCE a JUMPING cvičenie pre deti,“ dodáva.Alena Strýčková z CVČ Včielka Vstup možný aj počas roka Najideálnejším vstupom do nového krúžku je prirodzene začiatok školského roka. Nie je však nič stratené, ak pár týždňov počkáte, ako bude dieťa zvládať školské povinnosti. Mnoho kurzov aj tanečných je prístupných aj počas roka. „Deti prijímame počas celého roka, podľa aktuálnych voľných kapacít, bez prijímacích skúšok, deti sú prijímané podľa poradia prihlášok,“ hovorí Kvetoslava Drážovská z UniCare centra. Už na čiastku roku je však dobré s dieťaťom absolvovať konzultácie, vyskúšať si čo ho baví a vybrať pre neho najzaujímavejší formu realizácie. O dôvodoch, prečo je vhodné, aby dieťa na niektorý z krúžkov chodilo si povieme v nasledujúcom článku. .storka_nadpis{ font-size:16px; text-decoration:none; color:black; line-height:1.5em; display:block; clear:both; margin:15px 0px 15px 0px; font-weight:bold; } .storka_odstavec { font-size: 13px; line-height: 1.5em; color:#464646; } .storka_odstavec_blok { font-size: 13px; line-height: 1.5em; text-align:justify; color:#464646; }

31.08.201410521
Krúžky pre deti.  Zábava, či záťaž?

Aktivity pre deti:Starostlivosť o najmenších

Krúžky pre deti. Zábava, či záťaž?

Marek


Záujmové krúžky sú pre dieťa veľkou výzvou. Stoja pred ním nové výzvy aj možnosti. Môže sa stať skutočným majstrom, alebo celý život zápasiť s tým, že ho rodičia nútili chodiť niekam, z čoho mal doslova kameň v žalúdku. Ako správne vybrať krúžok pre dieťa, aby bol pre neho radosťou a naplnil ho šťastím? Na čo by mali rodičia dať pozor a na čo dbať ešte pred zápisom? To sú otázky na ktoré prinášame odpovede. Všímajte si osobnosť dieťaťa Pri výbere krúžku sa väčšinou zaoberáme talentom, no nesmierne dôležité je všimnúť si, aká osobnosť sa skrýva v dieťati. Je skôr extrovert, introvert, rád vystupuje, alebo naopak rád troví v tichu a svoje diela vystavuje možno aj anonymne? „Pre deti organizujeme súťaže, vystúpenia, cestujeme na súťaže do susedných krajín,“ hovorí pani Branderová z klubu modernej gymnastiky Danubia a práve tu treba zistiť, či je potrebné, aby dieťa cestovalo, ako sa tvorba prezentuje, prípadne kde. Pre mnohé z nich totiž môže byť vystupovanie stresujúce, iné sa na vlastnú prezentáciu budú tešiť. „Každoročne organizujeme koncerty, galavečery, pravidelne v decembri a v júni, okrem nich však deti účinkujú aj na mnohých iných podujatiach, Deň matiek, MDD, Deň seniorov a podobne. Naše deti veľa vystupujú a taktiež sa porovnávajú s inými rovesníkmi a veľa súťažia, majstrovské súťaže, aj medzinárodné súťaže,“ hovorí Erika Brandnerová z TS Halo Halo. Práve porovnávanie a súťaživosť môže na niekoho pôsobiť ubíjajúco na iného stimulačne. Aké je vaše dieťa? Dopredu treba poznať sklony dieťaťa a podľa nich mu vybrať aj krúžok prípadne formy prezentácie, aby radosť z krúžku nebola poznačený stresovými okamihmi. Aké vyučovanie vyhovuje? Vyučovanie v umeleckých školách a centrách voľného času obvykle prebieha v dvoch úrovniach. Ide o kolektívne, alebo individuálne vzdelávanie. Samozrejme často sa dá dohodnúť aj čas výučby. „Učiteľ vyučuje v doobedných a poobedných hodinách. Hodiny môžu byť kolektívne alebo individuálne. Vyučovanie prebieha od 9 hodiny do 21 hodiny denne,“ ilustruje princíp krúžkov Ľudmila Šramová z OZ Svetielko a dodáva, že poradenstvo realizujú mailom, telefonicky alebo osobne na prvej hodine, ktorá je zdarma. Skvelou možnosťou sú aj dni otvorených dverí. Na jedny pozýva aj Alena Strýčková z CVČ Včielka: "Pozývame srdečne na Dni otvorených dverí 10. 9.  a 11. 9. 2014 od 13.00 – 18.30 v CVČ Včielka Púchov, poradíme individuálne. Prípadne telefonicky. Máme krúžky z rôznych oblastí. Samozrejme je možné rozhodnutie zmeniť i počas školského roka." Rodič by sa mal preto s pravidlami a možnosťami zoznámi ešte pred tým, ako dieťa na krúžok prihlási. Vybrať preň možnosti, ktoré budú vyhovovať jeho ďalším povinnostiam a nezabudnúť aj na dostatok voľného času. Dieťa niekedy potrebuje osmeliť Nie je žiadne tajomstvo, že extrémne talentované deti sú často introverti, môžu mať strach z kolektívu, alebo si jednoducho ťažko zvykajú na nové prostredie. Pritom by však bolo skutočne nešťastným riešením premrhať jeho životnú šancu a talent. Aj na toto mnohé školy pamätajú a vedia vyjsť v ústrety aj menej smelým deťom. „Pravidelne učíme súrodencov alebo rodiča s dieťaťom, ktorí spolu chodia na hodiny,“ hovorí Ľudmila Šramová z OZ Svetielko. Starší súrodenec, alebo práve rodič môže byť pre nesmelé dieťa veľkou istotou. Navyše vek nikdy nie je obmedzujúci. Prečo sa teda neprihlásiť na nástroj, či umelecký žáner s vlastným dieťaťom? Ako sa hovorí, nikdy nie je neskoro plniť si vlastné sny a rodič učiaci sa spolu s dieťaťom môže byť v konečnom dôsledku preň nesmiernou inšpiráciou. Vtedy bude krúžok pre dieťa určite jedným z najradostnejších chvíľ detstva.   .storka_nadpis{ font-size:16px; text-decoration:none; color:black; line-height:1.5em; display:block; clear:both; margin:15px 0px 15px 0px; font-weight:bold; } .storka_odstavec { font-size: 13px; line-height: 1.5em; color:#464646; } .storka_odstavec_blok { font-size: 13px; line-height: 1.5em; text-align:justify; color:#464646; } foto: cvč včielka a kidedotals.com

30.08.201412917
Ako vybrať školákovi krúžok, ktorý ho bude naozaj baviť?

Aktivity pre deti:Starostlivosť o najmenších

Ako vybrať školákovi krúžok, ktorý ho bude naozaj baviť?

Marek


Začiatok školského roka je už tradične spojený aj s možnosťou prihlásiť dieťa do záujmových krúžkov. Predstavujú príležitosť pre rozvoj talentov, nové kamarátstva a vlastnú realizáciu. Ako však vybrať dieťaťu krúžok, ktorý ho bude baviť a nebude preň doma roniť horké slzy? Dieťa netlačte ani nepreťažujte Medzi hlavné zásady platí poznať kapacity dieťaťa a rovnako, či je nadané viac na umenie, alebo pohyb. V činnostiach, ktoré ho nebavia, nikdy nemôže dosiahnuť adekvátne úspechy. Navyše takýto prístup preťaží jeho psychiku. Rovnako je dôležité zvažovať aj počet krúžkov. Príliš málo času na vlastnú realizáciu spôsobuje stres. „ Obvykle sa vyučuje minimálne 1 lekcia týždenne, po dohode s rodičmi detí v danej skupine aj viackrát. Jazykové kurzy spravidla 2x týždenne,“ hovorí Kvetoslava Drážovská z UniCare centra. Na počty hodín vyučovania sa pýtajte pred zápisom, bývajú individuálne. Je nutné, aby bolo vo fyzických silách dieťaťa všetko stíhať. Preto je pre dieťa vyhodnotiť ako dva krúžky v blízkosti školy, domova, alebo s vyzdvihnutí detí. Krúžok na skúšku Pred tým, ako dieťa niekam definitívne prihlásite, zaplatíte, žiadajte možnosť, aby si dieťa krúžok vyskúšalo. „Dieťa si môže ktorýkoľvek kurz nezáväzne vyskúšať a podľa spätnej väzby lektora sa rozhodne. Je dobré podporiť talent dieťaťa, hlavne u detí do 6 rokov odporúčame záujmové aktivity vyberať podľa ich motivácie,“ vysvetľuje Kvetoslava Drážovská z UniCare centra. Nielen dieťa a rodič totiž môžu chcieť navštevovať krúžok, ale práve aj skúsený lektor vie odhadnúť potenciál dieťa, či preň nebude krúžok veľkým sústom. Peniaze nestratíte Vnímate, že dieťa má hudobný sluch, ale jeho záujem o hudbu sa ešte len profiluje? Prihlásenie na hudobný nástroj nemusí byť definitívne. „Žiak má možnosť počas školského roka zmeniť nástroj alebo prestúpiť na iný odbor,“ hovorí o praxi lektorka Lenďaková zo SZUŠ QUO VADIS a takáto prax je vo všetkých dobrých umeleckých školách. Hudba v krvi ešte nemusí znamenať, že dieťa si musí na prvý raz vybrať nástroj svojich snov. Výberové konanie? O mnohom môže napovedať! Na niektoré krúžky je možné dieťa prihlásiť bez výberového konania, v iných prípadoch sa istý druh prijímacích skúšok, či pohovorov vyžaduje. Netreba sa však stresovať a voliť si cestu ľahšieho odporu. Práve neúspech na prijímacom konaní môže byť pre dieťa menším sklamaním ako neustály zápas s niečím, čo by mu nešlo a v konečnom dôsledku prestalo baviť. „Rodičia zvyčajne majú svoju predstavu o tom, čo by ich dieťa malo mať ako hobby, žiaľ, niekedy skôr chcú stihnúť prostredníctvom svojho dieťaťa to, čo oni sami zameškali. Keďže sa venujeme hlavne športovým a tanečným aktivitám, zvyčajne pomerne skoro prídeme na to, či daná aktivita je pre to ktoré dieťa prínosná, alebo nie. Následne je možné zaradenie dieťaťa je možné zmeniť,“ hovorí na margo výberu Erika Brandnerová z Tanečnej skupiny Halo Halo. Tento princíp neplatí len pri tanečnom, či hudobnom krúžku, ale prakticky všetkých aktivitách na, ktoré môžeme dieťa prihlásiť. .storka_nadpis{ font-size:16px; text-decoration:none; color:black; line-height:1.5em; display:block; clear:both; margin:15px 0px 15px 0px; font-weight:bold; } .storka_odstavec { font-size: 13px; line-height: 1.5em; color:#464646; } .storka_odstavec_blok { font-size: 13px; line-height: 1.5em; text-align:justify; color:#464646; }

28.08.20149042
Vybrali sme 50 základných umeleckých škôl z celého Slovenska

Aktivity pre deti:Starostlivosť o najmenších

Vybrali sme 50 základných umeleckých škôl z celého Slovenska

Adriana Peťková


Milí naši zariaditelia a teraz predovšetkým rodičia, ktorí ste sa rozhodli, že svojim deťom umožníte študovať na niektorom z odborov, ponúkaných základnou umeleckou školou, ponúkame Vám prehľad 50 zuš z celého Slovenka. Vybrali sme tie, ktoré nám padli do oka, či už peknou a prehľadnou webovou stránkou, potrebnými informáciami na nej, alebo zaujímavou ponukou študijných odborov. Všetky školy sú rozlíšené farebne podľa regiónov, aby si každý z Vás mohol nájsť tú svoju oblasť. Ešte stále máte možnosť výberu, alebo sa minimálne inšpirujte a informujte do budúcna.   SÚKROMNÁ ZUŠ MIEROVÁ Bratislava, Mierová   Cena: 100 € / polrok Vek: 6 - 15 rokov Odbory: hudobný, tanečný, spev, recitácia     Vychovaných 1300 študentov ZUŠ EXNÁROVA Bratislava, Exnárova   Cena: 6,5 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: literárno-dramatický, hudobný, tanečný, výtvarný       Minulý rok škola oslavovala 40te výročie vzniku ZUŠ JÁNA ALBRECHTA Bratislava, Topoľčianska   Cena: 6,5 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: tanečný, literárno-dramatický, audiovizuálna a multimediálna tvorba, hudobný, výtvarný         Škola organizuje jubilejné 5.ročník celoslovenskej súťaže v komornej hre Musica camerata Ján Albrecht ZUŠ JOZEFA KRESÁNKA Bratislava, Karloveská   Cena: 6,5 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 6 - 18 rokov Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Najväčšia ZUŠ na Slovensku ZUŠ MILOŠA RUPPELDA Bratislava, Panenská   Cena: 6,5 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný       1. hudobná škola na Slovensku od roku 1919 ZUŠ V MALACKÁCH Malacky, Záhorácka   Cena: 6,5 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Táto zuš vychovala množstvo talentov, okrem iných naprklad aj  Soňu Norisovú, či Stana Kráľa ZUŠ EUGENA SUCHOŇA Pezinok, M. R. Štefánika   Cena: 6,5 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Do 9. septembra 2014 je v Primaciálnom paláci-Justiho sieni výstava výtvarných prác žiakov. ZUŠ TRNAVA Trnava, Ulica Mozartova   Cena: 6,5 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: výtvarný       Talentové skúšky do zuš sú už v dňoch 13. - 19. septembra 2014 ZUŠ MIKULÁŠA SCHNEIDERA - TRNAVSKÉHO Trnava, Štefánikova   Cena: 6,5 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, literárno-dramatický, tanečný, spevácky       Zuš každoročne organizuje celoslovenskú interpretačnú súťaž- Schneiderova Trnava ZUŠ SKALICA Skalica   Cena: 5 € / mesiac (hudobný odbor - individuálne) Vek: 6 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Do 9. septembra 2014 je v Primaciálnom paláci-Justiho sieni výstava výtvarných prác žiakov. ZUŠ JOSEPHA HAYDNA Galanta, Hlavná   Cena: 6,5 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 6 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný       Zuš spoluorganizuje Galantské hudobné dni ZUŠ DUNAJSKÁ STREDA Dunajská streda, Smetanov háj   Cena: 6 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 6 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Zuš má už za sebou jubilejné 50te výročie vzniku ZUŠ JOZEFA ROSINSKÉHO V NITRE Nitra, Vajanského   Cena: 6,5 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Zuš organizuje súťaž - Nitrianska lutna, kde súťaž prebieha v hre na klavír, akordeón a organ SÚKROMNÁ ZUŠ HELENY MADARIOVEJ V NITRE Nitra, Krčméryho   Cena: 11 € / mesiac (deti do 18 rokov) Vek: 4 roky - neobmedzene Odbory: hudobný, literárno-dramatický, audiovizuálna a multimediálna tvorba, tanečný, výtvarný       V súčasnosti má škola viac ako 700 žiakov vo všekých odboroch a v tomto školskom roku otvára prvýkrát aj literárno-dramatický odbor ZUŠ ZLATÉ MORAVCE Zlaté Moravce, J. Kráľa   Cena: 6,5 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Nadviazala v posledných rokoch spoluprácu s umeleckými školami v Čechách a Poľsku ZUŠ LADISLAVA MOKRÉHO Topolčany, Moyzesova   Cena: 6,5 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 6 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Zuš oslavovala 70 rokov od svojho založenia ZUŠ V ŠALI Šaľa, Kukučínova   Cena: 3 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       O prijatie sa môžu uchádzať aj žiaci vo vyššom veku, študenti a dospelí. ZUŠ LEVICE Levice, Ulica F. Engelsa   Cena: 10 € / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 6 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       V školskom roku 2010/2011 zuš skončila na 1. mieste v Nitrianskom kraji SÚKROMNÁ ZUŠ SYLVIE CZAFRANGÓOVEJ Komárno   Cena: 36 € zápisný poplatok Vek: 6 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Zuš pripravuje na talentov a prijímacie skúšky do stredných a vysokých škôl ZUŠ KAROLA PÁDIVÉHO Trenčín, Námestie SNP   Cena: 6,33€ / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 6 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Bohatý program na každý mesiac v roku ZUŠ D. KARDOŠA Bánovce n. Bebravou, Novomeského   Cena: 7€ / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Školu navštevuje 479 žiakov z Bánoviec nad Bebravou a okolia. Na škole vyučuje 23 pedagógov ZUŠ PARTIZÁNSKE Partizánske, Námestie SNP   Cena: 6,5€ / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Na škole býva nie len koncert detí, ale aj dospelých s názvom: Nikdy nie je neskoro, alebo "Koncert dospelákov" ZUŠ LADISLAVA STANČEKA Prievidza, Rastislavova ulica   Cena: 6€ / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 6 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       V hudobnom odbore má zuš bohateé zastúpenie súborov a orchestrov ZUŠ POVAŽSKÁ BYSTRICA Považská Bystrica, M. R. Štefánika   Cena: 3,98€ / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Dychový orchester zuš sa zúčastnil napríklad aj Celoslovenského festivalu veľkých dychových orchestrov s medzinárodnou účasťou ZUŠ LADISLAVA ÁRVAYA Žilina, Dolný Val   Cena: 17,20€ / 4 mesiace (skupinové vyučovanie) Vek: 6 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Huslisti do 15 rokov sa môžu prostredníctvom zuš zúčastniť súťaže Husľová dieľňa Žilina ZUŠ FERKA ŠPÁNIHO Žilina, Martinská   Cena: 17€ / 4 mesiace (skupinové vyučovanie) Vek: 6 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       So školou sa môžete bližšie zoznámiť napríklad aj prostredníctvom videoprojektu pri príležitosti 25. výročia školy, ktorý nájdete na stránke ZUŠ MARTIN Martin, Ul. P. Mudroňa   Cena: 25€ / 1. polrok (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Škola je zapojená do hudobno - poetického programu Súznenie ZUŠ ĽUDOVÍTA FULLU Ružomberok, Námestie Andreja Hlinku   Cena: 6€ / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Zuš organizuje aj letné tábory s názvom Fulláčik ZUŠ IVANA BALLU Dolný Kubín, Námestie slobody   Cena: 6€ / mesiac (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Nájdete tam aj gitarový súbor zuš, ľudovú hudbu a spevácky zbor Una Corda SÚKROMNÁ ZUŠ LIPTOVSKÝ HRÁDOK Liptovský Hrádok, Hradná   Cena: Vek: Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Zuš spolupracuje aj s profesionálnymi umelcami, napríklad Richardom Rikkonom, Katkou Koščovou, Františkom Ďuriačom... ZUŠ V ČADCI Čadca, Ulica M. R. Štefánika   Cena: Vek: Odbory: hudobný, tanečný, výtvarný, populárny spev, literárno-dramatický       Nová koncertná sála ZUŠ JÁNA CIKKERA Banská Bystrica, Štefánikovo nábrežie   Cena: 30€ / ročne (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Zuš organizuje Detský umelecký festival, ktorý má celoslovensk pôsobnosť a skladá sa z hudobnej a výtvarnej časti SÚKROMNÁ ZUŠ LAVUTA Banská Bystrica, Magurská   Cena: 35€ / ročne (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Vrámci školného tiež škola zdarma zapožičiava hudobné nástroje ZUŠ SLOVENSKÁ ĽUPČA Slovenská Ľupča, Školská   Cena: 3,98€ / mesačne (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný,literárno-dramatický, výtvarný       Jednou z výhod školy sú a nové zrekonštruované priestrory ZUŠ V BREZNE Brezno, Krčulova   Cena: 5€ / mesačne (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Vlastný časopis "ZUŠKÁRIK" ZUŠ Z. S. PARÁKOVEJ Žiar nad Hronom, Jilemnického   Cena: 4€ / mesačne (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Žiaci zuš reprezentujú aj na regionálnych a celoslovenských súťažiach ZUŠ ZVOLEN Zvolen, Nádvorná   Cena: 8€ / mesačne (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný,  literárno-dramatický, výtvarný       Žiaci zuš reprezentovali aj na súťažnom festivale International Young Musician of the Year Final 2014, ktorý sa konal v rámci družobnej spolupráce v anglickom meste Sherborne PINK HARMONY ACADEMY Zvolen, Jána Kalinčiaka   Cena: 7-13€ / mesačne (skupinové vyučovanie) Vek: 4 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, výtvarný, spev, literárno-dramatický, audiovizuálna a multimediálna tvorba, hudobno-pohybová príprava       Komplex škôl športu a umenia ZUŠ MIKULÁŠA MOYZESA Prešov, Baštová   Cena: 6 - 8€ / mesačne (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Od tohto roku je na zuš možnosť učiť sa hre na fujare ZUŠ JÁNA PÖSCHLA Prešov, Prostějovská   Cena: 8€ / mesačne (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Vyučba hry takmer na všetkých hudobných nástrojoch ZUŠ V LEVOČI Levoča, Námestie Majstra Pavla   Cena: 8€ / mesačne (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Vyučba hry takmer na všetkých hudobných nástrojoch SÚKROMNÁ ZUŠ BARDEJOV Bardejov, Pod Vinbargom   Cena: 5€ / mesačne (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný         ZUŠ M. VILECA Bardejov, Hurbanova   Cena: 6€ / mesačne (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Okrem iného sú súčasťou súťaže v hre na keyboard Východného regiónu ZUŠ SABINOV Sabinov, Námestie Slobody   Cena: 8€ / mesačne (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, výtvarný         ZUŠ JÁNA MELKOVIČA Stará Ľubovňa   Cena: Vek: Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Zuš organizuje celoslovenskú súťaž Saxofón ZUŠ JANTÁROVÁ Košice, Jantárová   Cena: 8€ / mesačne (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný       Zuš vydáva aj svoj časopis - JantArt SÚKROMNÁ ZUŠ KROSNIANSKA Košice, Krosnianska   Cena: 70 - 250€ / celý rok Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Okrem iného možnosť účinkovania v školskej hudobnej skupine a takisto založenie nových hudobných skupín SÚKROMNÁ ZUŠ VLADA URBANA Košice, Starozagorská   Cena: Vek: Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Zuš okrem odborov a aktivít ponúka aj požičiavanie a predaj krojov a kurz ľudových tancov ZUŠ MICHALOVCE Michalovce, Štefánikova   Cena: 2,7 € / mesačne (skupinové vyučovanie) Vek: 5 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, výtvarný       Zuš ponúka aj súbory v rôznych štýloch hudby, kde sa môžu deti angažovať ZUŠ ROŽŇAVA Rožňava, Akademika Hronca   Cena: 6 € / mesačne (skupinové vyučovanie) Vek: 6 rokov - neobmedzene Odbory: hudobný, tanečný, literárno-dramatický, výtvarný       Deti majú možnosť aj byť súčasťou detskej ľudovej hudby Lúčka          fotografie: www.zushnusta.sk  

27.08.20149129
Vyberáme kuchyňu: Sektorová, alebo na mieru?

Dom a byt:Starostlivosť o najmenších

Vyberáme kuchyňu: Sektorová, alebo na mieru?

Marek


Kuchyňa nie je lacnou záležitosťou, ale rozhodne patrí k vybaveniu bytu, ktoré sa nemení každé dva roky. Obvykle je súčasťou jednej generácie a preto sme dnes vyspovedali renomovaných dizajnérov aj výrobcov, aby priniesli svetlo poznania, pre akú kuchyňu sa rozhodnúť. Sektorová aj kuchyňa na mieru nesie výhody aj nevýhody. Každému vyhovuje niečo iné, no konečné rozhodnutie by malo padnúť po dôkladne analýze. foto: Ing. arch. Jana Struhárová Stanovte si rozpočet premerajte byt Nikde nie je napísané, koľko by mala stáť nová kuchyňa. Spĺňať by mala úplne iné parametre ako značkový dizajn, hoci samozrejme aj trendovosť a vizuálny dojem netreba podceniť. Či stavíte na klasické rúčky, alebo vykladané svarowkého kryštálikmi, je na vás. Finančné možnosti by ste však mali poznať ešte pred tým, ako navštívite dizajnéra, či výrobcu kuchýň. Uľahčí vám to konečný verdikt. „Najdôležitejšou otázkou, ktorú si treba položiť je koľko chceme do novej kuchyne investovať. Veľmi dôležité je uvedomiť si aké mám požiadavky na novú kuchyňu čo sa týka vybavenia, materiálov, dispozičného rozmiestnenia,“ hovorí Lenka Terpák z CU Interiors. Zároveň dodáva že, že práve dispozičné riešenie môže rozhodnúť o tom akú kuchyňu nakoniec vyberiete: „Nábytok na mieru sa prispôsobení sa priestoru hlavne v netradične riešených bytoch a domoch alebo pri podkrovných bytoch, kde je prakticky nemožné zvoliť sektorovú kuchyňu.“ V klasických panelákoch stabilných a normovaných rozmerov je tak cesta k sektorovej kuchyni o niečo ľahšia. „Návrhu kuchyne z ponuky sektorových kuchýň sa venujem podľa toho, či si to klient striktne želá. Pokiaľ má klient stanovený finančný limit na kuchyňu, navrhnem kuchyňu z ponuky sektorových kuchýň. Nábytok na mieru má tiež rôzne cenové hladiny a preto volím spoločne s klientom také riešenie, ktoré mu vyhovuje. Zo skúseností viem, že aj niektoré druhy sektorových kuchýň sa môžu dostať do cenovej kategórie ako kuchyne na mieru,“ uzatvára Ing. arch. Jana Struhárová. Cena sa totiž predovšetkým odvíja od kvality materiálu. Kvalita môže kolísať Na trhu je veľká ponuka sektorových kuchýň. Pri výbere je dôležité pozerať na kvalitu, pretože akciová cena môže znamenať tragédiu, ktorá sa prejaví pri pravidelnom používaní kuchyne. Nie je to totiž nábytok, ktorý bude bez pohnutia stáť celé roky na jednom mieste. Používať sa bude denne. Autor návrhu: PhDr. Mária Burcáková  DESIGN MB Ani kúsok miesta na zmar Ak sme hovorili, že v panelákoch je jednoduchšie postaviť sektorovú kuchyňu, je to pravda. Do hry však vstupuje využitie priestoru. Práve toho býva v panelákoch nedostatok a kuchyňa na mieru môže maximálne eliminovať nevyužité miesto. „Kuchyňa na mieru sa prispôsobuje zákazníkovi a splní mu všetky želania. V prvotnej investícii možno zaplatí o niečo viac, no i po rokoch používania mu ostáva úsmev na tvári,“ hovorí Peter Buday z CPS Interier. Kuchyňa ako investícia Pri budovaní rodného hniezda málokto uvažuje okamžite o predaji, no sťahovanie za prácou, či zmena života vedú aj k zmene bývania. A tu podľa Lívia Krupová z Atelier FOR čaká na majiteľa kuchyne na mieru príjemné prekvapenie.: „Okrem radosti z naplno využitého priestoru a zážitku z varenia čaká majiteľa aj príjemné prekvapenie pri prípadnom predaji bytu. Fotogenická kuchyňa dodáva čaro celému bytu, robí ho jedinečným. To pomáha jeho predaju za vyššiu cenu. Z každého pohľadu je investícia práve do kuchyne na mieru strategická, a preto ju odporúčam.“ Autor návrhu: PhDr. Mária Burcáková  DESIGN MB Netradičné prvky, alebo katalóg Sektorový kuchyňa má výhodu v cene, no na druhej strane dobrý drevár vie kuchyňu na mieru vždy opraviť, upraviť pokazené, vymeniť, čo môže byť pri sektorových kuchyniach problém. Nemalou výhodou pre mnohých však môže byť aj fakt, že kuchyňa na mieru je originál a nebude na vás pozerať z každého druhého výpredajového katalógu. Prakticky všetko sa dá prispôsobiť potrebám klienta. „Pri nábytku na mieru môže sa využiť každý kút respektíve roh v priestore, farebne si klient môže vybrať zo širokej škály farieb podľa RAL katalógu farieb, vie si prispôsobiť výšku pracovnej dosky, tak aby práca v kuchyni bolo pohodlná a komfortná,“ dodáva PhDr. Mária Burcáková z DESIGN MB. Niekedy sa tak vyššia investícia vráti rokmi, počas ktorých nebude potrebné nič dokupovať, či dotvárať, aby sa pokryli potreby užívateľa na ktoré kuchyňa z katalógu nestačí.   .storka_nadpis{ font-size:16px; text-decoration:none; color:black; line-height:1.5em; display:block; clear:both; margin:15px 0px 15px 0px; font-weight:bold; } .storka_odstavec { font-size: 13px; line-height: 1.5em; color:#464646; } .storka_odstavec_blok { font-size: 13px; line-height: 1.5em; text-align:justify; color:#464646; } foto, PhDr. Mária Burcáková, Ing. arch. Jana Struhárová

13.08.201411627
Ako zvládnuť prvé odlúčenie?

Rodina:Starostlivosť o najmenších

Ako zvládnuť prvé odlúčenie?

simonamolcanova


Pre dieťa je najlepšie ak do troch rokov vyrastá s mamou, ale ak to nie je možné treba nájsť náhradné riešenie. Pracujúci rodičia hľadajú miesto, kde sa im o ich ratolesť postarajú. Tejto téme sme sa venovali v predošlom článku ,,Ako vybrať opatrovateľku pre naše dieťa“.  Lenže nie každé dieťa si vie predstaviť svoj deň bez maminky, a tak akonáhle ju stratí z dohľadu spustí neskutočný plač. Je veľmi dôležité, aby prvé odlúčenie prebehlo v kľude a nenásilne, pretože to môže ovplyvniť ďalší vývoj. ,, Emocionálne odputávanie sa je postupný proces, pri ktorom postupne narastá čas, za ktorý  je dieťa schopné sa od mamky vzdialiť. Každé dieťa je jedinečná osobnosť so svojskými potrebami a takto by sme k nemu mali aj pristupovať“ vysvetlila Mgr. Mariana Jurčišinová z MamaTata s.r.o.  Prinášam vám pár rád ako si v takýchto situáciách poradiť, či už dávate dieťa do jaslí či škôlky, alebo ho len nechávate na víkend s opatrovateľkou.      Maminka, ja chcem ostať doma s tebou...   Všetci sme si tým prešli. Okamihom, keď sme boli nútení odlúčiť sa od našich maminiek. Prišla     nás opatrovať cudzia teta alebo sme dokonca my museli tráviť čas na cudzom mieste        s neznámou dospeláčkou a uplakanými deťmi. Toto obdobie vôbiec nie je pre psychiku dieťaťa    ľahké, dá sa však úspešne zvládnuť. Všetko závisí na vašom prístupe a na vašej trpezlivosti. Je  len na vás ako dieťaťu vysvetlíte zmenu, ktorá ho čaká. Vymyslite si nejaký príbeh a podajte mu ho  hravou formou, veď koniec koncou detstvo je celé o hraní sa. Umožnite mu pýtať sa vás a vy bez  obáv odpovedajte, nech má pocit, že nič netajíte a že mu naozaj nič zlé nehrozí. Kľudne sa s ním môžete zahrať na škôlku aj doma, alebo mu chodťe ukázať budovu zariadenia. Ak si najímate opatrovateľku na domov, je dôležité aby sa s ňou dieťa stretlo ešte pred prvým opatrovaním. Nechajte ich pohrať sa spolu, nech sa trošku ,,oťukajú“. Deň každého z nás začína ránom a ak má človek už v postely zlú náladu, zrejme sa nebude tešiť na deň, ktorý ho čaká. Dospeláci si zanadávajú, hodia budík na zem, pohádajú sa s druhou polovičkou či odídu z domu nenaraňajkovaní a pekne vytočení. Viete prečo? Lebo ich nemá kto s úsmevom zobudiť a popriať im krásne ránko a úspešný deň. Len sa spýtajte samých seba, kedy sa vám lepšie vstáva. Keď sa zobudíte vedľa milovanej osoby, ktorá vám dá pusu a už len svojim úsmevom zaručí, že dnešok bude krásny? Alebo keď ráno je vašou jedinou spoločnosťou holub na okennej parapete a aj ten sa vám otáča chrbtom? Myslím, že prvá otázka je predstava dokonalého rána. Keď už vieme čo je dobré pre nás, vieme čo je dobré pre naše dieťa. Je nesmierne dôležité spríjemniť mu ráno nejakým zábavným rutiálom pri umývaní zubov, či špeciálnymi raňajkami. Nech už od rána cíti vašu lásku. Ak budete od rána nervózna a kričať na neho, nech okamžite vstane z postele lebo pôjde bez raňajok,  tak tým viac stratíte ako získate. A ešte jedno malé odporúčanie, zabaľte mu do tašky jeho obľúbenú hračku, aby mal  v cudzom svete kúsok domova. Ak naopak dieťa ostáva u vás doma s opérkou, zamestajte dieťa nejakou úlohou. Napríklad ho poproste, nech vám nakreslí obrázok kým budete preč, a že pani čo príde mu pomôže. Alebo poproste opatrovateľku nech spolu upečú koláč, a že keď sa vrátite zahráte sa na cukráreň. Možností je mnoho, len treba byť kreatívny a vrátiť sa do detských čias.   Nie je to len o ňom, je to aj o vás... Ako som už spomínala, je dôležitý aj váš prístup. Ak budete v pohode vy, budú aj všetci okolo vás. Vo vašej zabehnutej rutine dochádza k zmene režimu a treba si v tom spraviť poriadok, aby sa nestávalo, že dieťa nestihnete zaviesť do škôlky a vy nestihnete prácu. Ja osobne si oblečenie prichystám vždy večer a tým pádom ráno ušetrím kopu času. Ak vyberiete oblečenie sebe a dieťatku ešte večer, ráno stihne možno aj rozprávku. Nespoliehajte sa však, že vďaka tomu si budete môcť dlhšie pospať. Vždy si nechajte časovú rezervu, keby ste sa zdržali pri česaní vlasov alebo vyberaní obľúbeneho autíčka do škôlky.   Katarína Obernauerová z agentúry Happy Kids radí rodičom, aby sa s deťmi dlho nelúčili. Dlhé lúčenia len všetko zhoršia a opatrovateľky s nimi majú viac roboty. Stačí rozlúčiť sa, sľúbiť svoj návrat, odísť a nechať štafetu učiteľke, ktorá dieťa najlepšie zaujme hrou. Nezabudnite potom vždy pripomenúť, že svoj sľub ste splnili a naozaj ste sa po dcéru či syna vrátili. Dieťa si to zapamätá a strach z odlúčenia sa bude postupne strácať. Plače, ako keby ho z kože drali Samozrejme, existujú výnimky kedy rodičov zamrzí keď si dieťa v zápale hry ani len nevšimne, že mu zmizla maminka či ocko. Bežnejší však je neskutočný plač sprevádzaný neskrotnou hystériou. Rodičom až puká srdce pri pohľade na svoje uplakané slniečko. Väčšinou sa zúfalstvo z oddelenia od rodičov prejavuje amokom.  Dieťa kričí a volá svoju mamu, plače a neúnavne na všetko protestuje. Uplakanými očkami sa stále obzerá či odniekaľ neuvidí prichádzať ženu, s ktorou trávil každý deň. Ak však neprichádza, môže sa vám podariť zaujať ho hrou a postupne zabudne, že vôbec plakalo. Druhá možnosť je, že plakať síce prestane, ale naďalej bude odmietať komunikovať. Utiahne sa do seba, sadne si niekde do kúta a nebudete si s ním vedieť dať rady až do príchodu jeho mamy. Poprípade sa môže stať, že tento zážitok v ňom zanechá také negatívne emócie až bude odmietať komunikáciu s vlastnou matkou, pretože sa bude cítiť urazený. Veľa krát sa stáva, že dieťatko sa najprv tváry aké je všetko pre neho nové a jeho rodičia mu vôbec nechýbajú. Keď však mamička zmizne z dohľadu zistí, že je samo a znova začína nočná mora, detský srdcervúci plač. ,,Ak máte šikovny personál, čiže učiteľky ,nie je to žiaden veľký problém. Vedia dieťatko zaujať tak ,aby prestalo plakať a to hrou či peknými slovami. Ak ani to nezaberá ,voláme maminky aby prišli k nemu a upokojili ho. Ak je dieťatko až tak veľmi naviazané na maminku , adaptačný proces sa predĺži o pár hodín naviac. V našom zariadení sa snažíme, aby dieťatko nemalo stres z toho,že je bez maminky“ vysvetlila pani Tokárová z detského súkromného centra SLONÍK. 

10.12.201312088

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Pri rozvoji dieťaťa nepodceňujte žiadnu stránku!

Aktivity pre deti:To najlepšie pre vaše dieťa

Pri rozvoji dieťaťa nepodceňujte žiadnu stránku!

Marek Aktivity pre deti


Pre dieťa je najlepšie ak do troch rokov vyrastá s mamou, ale ak to nie je možné treba nájsť náhradné riešenie. Pracujúci rodičia hľadajú miesto, kde sa im o ich ratolesť postarajú. Tejto téme sme sa venovali v predošlom článku ,,Ako vybrať opatrovateľku pre naše dieťa“.  Lenže nie každé dieťa si vie predstaviť svoj deň bez maminky, a tak akonáhle ju stratí z dohľadu spustí neskutočný plač. Je veľmi dôležité, aby prvé odlúčenie prebehlo v kľude a nenásilne, pretože to môže ovplyvniť ďalší vývoj. ,, Emocionálne odputávanie sa je postupný proces, pri ktorom postupne narastá čas, za ktorý  je dieťa schopné sa od mamky vzdialiť. Každé dieťa je jedinečná osobnosť so svojskými potrebami a takto by sme k nemu mali aj pristupovať“ vysvetlila Mgr. Mariana Jurčišinová z MamaTata s.r.o.  Prinášam vám pár rád ako si v takýchto situáciách poradiť, či už dávate dieťa do jaslí či škôlky, alebo ho len nechávate na víkend s opatrovateľkou.      Maminka, ja chcem ostať doma s tebou...   Všetci sme si tým prešli. Okamihom, keď sme boli nútení odlúčiť sa od našich maminiek. Prišla     nás opatrovať cudzia teta alebo sme dokonca my museli tráviť čas na cudzom mieste        s neznámou dospeláčkou a uplakanými deťmi. Toto obdobie vôbiec nie je pre psychiku dieťaťa    ľahké, dá sa však úspešne zvládnuť. Všetko závisí na vašom prístupe a na vašej trpezlivosti. Je  len na vás ako dieťaťu vysvetlíte zmenu, ktorá ho čaká. Vymyslite si nejaký príbeh a podajte mu ho  hravou formou, veď koniec koncou detstvo je celé o hraní sa. Umožnite mu pýtať sa vás a vy bez  obáv odpovedajte, nech má pocit, že nič netajíte a že mu naozaj nič zlé nehrozí. Kľudne sa s ním môžete zahrať na škôlku aj doma, alebo mu chodťe ukázať budovu zariadenia. Ak si najímate opatrovateľku na domov, je dôležité aby sa s ňou dieťa stretlo ešte pred prvým opatrovaním. Nechajte ich pohrať sa spolu, nech sa trošku ,,oťukajú“. Deň každého z nás začína ránom a ak má človek už v postely zlú náladu, zrejme sa nebude tešiť na deň, ktorý ho čaká. Dospeláci si zanadávajú, hodia budík na zem, pohádajú sa s druhou polovičkou či odídu z domu nenaraňajkovaní a pekne vytočení. Viete prečo? Lebo ich nemá kto s úsmevom zobudiť a popriať im krásne ránko a úspešný deň. Len sa spýtajte samých seba, kedy sa vám lepšie vstáva. Keď sa zobudíte vedľa milovanej osoby, ktorá vám dá pusu a už len svojim úsmevom zaručí, že dnešok bude krásny? Alebo keď ráno je vašou jedinou spoločnosťou holub na okennej parapete a aj ten sa vám otáča chrbtom? Myslím, že prvá otázka je predstava dokonalého rána. Keď už vieme čo je dobré pre nás, vieme čo je dobré pre naše dieťa. Je nesmierne dôležité spríjemniť mu ráno nejakým zábavným rutiálom pri umývaní zubov, či špeciálnymi raňajkami. Nech už od rána cíti vašu lásku. Ak budete od rána nervózna a kričať na neho, nech okamžite vstane z postele lebo pôjde bez raňajok,  tak tým viac stratíte ako získate. A ešte jedno malé odporúčanie, zabaľte mu do tašky jeho obľúbenú hračku, aby mal  v cudzom svete kúsok domova. Ak naopak dieťa ostáva u vás doma s opérkou, zamestajte dieťa nejakou úlohou. Napríklad ho poproste, nech vám nakreslí obrázok kým budete preč, a že pani čo príde mu pomôže. Alebo poproste opatrovateľku nech spolu upečú koláč, a že keď sa vrátite zahráte sa na cukráreň. Možností je mnoho, len treba byť kreatívny a vrátiť sa do detských čias.   Nie je to len o ňom, je to aj o vás... Ako som už spomínala, je dôležitý aj váš prístup. Ak budete v pohode vy, budú aj všetci okolo vás. Vo vašej zabehnutej rutine dochádza k zmene režimu a treba si v tom spraviť poriadok, aby sa nestávalo, že dieťa nestihnete zaviesť do škôlky a vy nestihnete prácu. Ja osobne si oblečenie prichystám vždy večer a tým pádom ráno ušetrím kopu času. Ak vyberiete oblečenie sebe a dieťatku ešte večer, ráno stihne možno aj rozprávku. Nespoliehajte sa však, že vďaka tomu si budete môcť dlhšie pospať. Vždy si nechajte časovú rezervu, keby ste sa zdržali pri česaní vlasov alebo vyberaní obľúbeneho autíčka do škôlky.   Katarína Obernauerová z agentúry Happy Kids radí rodičom, aby sa s deťmi dlho nelúčili. Dlhé lúčenia len všetko zhoršia a opatrovateľky s nimi majú viac roboty. Stačí rozlúčiť sa, sľúbiť svoj návrat, odísť a nechať štafetu učiteľke, ktorá dieťa najlepšie zaujme hrou. Nezabudnite potom vždy pripomenúť, že svoj sľub ste splnili a naozaj ste sa po dcéru či syna vrátili. Dieťa si to zapamätá a strach z odlúčenia sa bude postupne strácať. Plače, ako keby ho z kože drali Samozrejme, existujú výnimky kedy rodičov zamrzí keď si dieťa v zápale hry ani len nevšimne, že mu zmizla maminka či ocko. Bežnejší však je neskutočný plač sprevádzaný neskrotnou hystériou. Rodičom až puká srdce pri pohľade na svoje uplakané slniečko. Väčšinou sa zúfalstvo z oddelenia od rodičov prejavuje amokom.  Dieťa kričí a volá svoju mamu, plače a neúnavne na všetko protestuje. Uplakanými očkami sa stále obzerá či odniekaľ neuvidí prichádzať ženu, s ktorou trávil každý deň. Ak však neprichádza, môže sa vám podariť zaujať ho hrou a postupne zabudne, že vôbec plakalo. Druhá možnosť je, že plakať síce prestane, ale naďalej bude odmietať komunikovať. Utiahne sa do seba, sadne si niekde do kúta a nebudete si s ním vedieť dať rady až do príchodu jeho mamy. Poprípade sa môže stať, že tento zážitok v ňom zanechá také negatívne emócie až bude odmietať komunikáciu s vlastnou matkou, pretože sa bude cítiť urazený. Veľa krát sa stáva, že dieťatko sa najprv tváry aké je všetko pre neho nové a jeho rodičia mu vôbec nechýbajú. Keď však mamička zmizne z dohľadu zistí, že je samo a znova začína nočná mora, detský srdcervúci plač. ,,Ak máte šikovny personál, čiže učiteľky ,nie je to žiaden veľký problém. Vedia dieťatko zaujať tak ,aby prestalo plakať a to hrou či peknými slovami. Ak ani to nezaberá ,voláme maminky aby prišli k nemu a upokojili ho. Ak je dieťatko až tak veľmi naviazané na maminku , adaptačný proces sa predĺži o pár hodín naviac. V našom zariadení sa snažíme, aby dieťatko nemalo stres z toho,že je bez maminky“ vysvetlila pani Tokárová z detského súkromného centra SLONÍK. 

24.08.20165108

Pozitívne príklady starostlivosti o deti v predškolskom veku

Aktivity pre deti:Starostlivosť o najmenších

Pozitívne príklady starostlivosti o deti v predškolskom veku

Marek Aktivity pre deti


Pre dieťa je najlepšie ak do troch rokov vyrastá s mamou, ale ak to nie je možné treba nájsť náhradné riešenie. Pracujúci rodičia hľadajú miesto, kde sa im o ich ratolesť postarajú. Tejto téme sme sa venovali v predošlom článku ,,Ako vybrať opatrovateľku pre naše dieťa“.  Lenže nie každé dieťa si vie predstaviť svoj deň bez maminky, a tak akonáhle ju stratí z dohľadu spustí neskutočný plač. Je veľmi dôležité, aby prvé odlúčenie prebehlo v kľude a nenásilne, pretože to môže ovplyvniť ďalší vývoj. ,, Emocionálne odputávanie sa je postupný proces, pri ktorom postupne narastá čas, za ktorý  je dieťa schopné sa od mamky vzdialiť. Každé dieťa je jedinečná osobnosť so svojskými potrebami a takto by sme k nemu mali aj pristupovať“ vysvetlila Mgr. Mariana Jurčišinová z MamaTata s.r.o.  Prinášam vám pár rád ako si v takýchto situáciách poradiť, či už dávate dieťa do jaslí či škôlky, alebo ho len nechávate na víkend s opatrovateľkou.      Maminka, ja chcem ostať doma s tebou...   Všetci sme si tým prešli. Okamihom, keď sme boli nútení odlúčiť sa od našich maminiek. Prišla     nás opatrovať cudzia teta alebo sme dokonca my museli tráviť čas na cudzom mieste        s neznámou dospeláčkou a uplakanými deťmi. Toto obdobie vôbiec nie je pre psychiku dieťaťa    ľahké, dá sa však úspešne zvládnuť. Všetko závisí na vašom prístupe a na vašej trpezlivosti. Je  len na vás ako dieťaťu vysvetlíte zmenu, ktorá ho čaká. Vymyslite si nejaký príbeh a podajte mu ho  hravou formou, veď koniec koncou detstvo je celé o hraní sa. Umožnite mu pýtať sa vás a vy bez  obáv odpovedajte, nech má pocit, že nič netajíte a že mu naozaj nič zlé nehrozí. Kľudne sa s ním môžete zahrať na škôlku aj doma, alebo mu chodťe ukázať budovu zariadenia. Ak si najímate opatrovateľku na domov, je dôležité aby sa s ňou dieťa stretlo ešte pred prvým opatrovaním. Nechajte ich pohrať sa spolu, nech sa trošku ,,oťukajú“. Deň každého z nás začína ránom a ak má človek už v postely zlú náladu, zrejme sa nebude tešiť na deň, ktorý ho čaká. Dospeláci si zanadávajú, hodia budík na zem, pohádajú sa s druhou polovičkou či odídu z domu nenaraňajkovaní a pekne vytočení. Viete prečo? Lebo ich nemá kto s úsmevom zobudiť a popriať im krásne ránko a úspešný deň. Len sa spýtajte samých seba, kedy sa vám lepšie vstáva. Keď sa zobudíte vedľa milovanej osoby, ktorá vám dá pusu a už len svojim úsmevom zaručí, že dnešok bude krásny? Alebo keď ráno je vašou jedinou spoločnosťou holub na okennej parapete a aj ten sa vám otáča chrbtom? Myslím, že prvá otázka je predstava dokonalého rána. Keď už vieme čo je dobré pre nás, vieme čo je dobré pre naše dieťa. Je nesmierne dôležité spríjemniť mu ráno nejakým zábavným rutiálom pri umývaní zubov, či špeciálnymi raňajkami. Nech už od rána cíti vašu lásku. Ak budete od rána nervózna a kričať na neho, nech okamžite vstane z postele lebo pôjde bez raňajok,  tak tým viac stratíte ako získate. A ešte jedno malé odporúčanie, zabaľte mu do tašky jeho obľúbenú hračku, aby mal  v cudzom svete kúsok domova. Ak naopak dieťa ostáva u vás doma s opérkou, zamestajte dieťa nejakou úlohou. Napríklad ho poproste, nech vám nakreslí obrázok kým budete preč, a že pani čo príde mu pomôže. Alebo poproste opatrovateľku nech spolu upečú koláč, a že keď sa vrátite zahráte sa na cukráreň. Možností je mnoho, len treba byť kreatívny a vrátiť sa do detských čias.   Nie je to len o ňom, je to aj o vás... Ako som už spomínala, je dôležitý aj váš prístup. Ak budete v pohode vy, budú aj všetci okolo vás. Vo vašej zabehnutej rutine dochádza k zmene režimu a treba si v tom spraviť poriadok, aby sa nestávalo, že dieťa nestihnete zaviesť do škôlky a vy nestihnete prácu. Ja osobne si oblečenie prichystám vždy večer a tým pádom ráno ušetrím kopu času. Ak vyberiete oblečenie sebe a dieťatku ešte večer, ráno stihne možno aj rozprávku. Nespoliehajte sa však, že vďaka tomu si budete môcť dlhšie pospať. Vždy si nechajte časovú rezervu, keby ste sa zdržali pri česaní vlasov alebo vyberaní obľúbeneho autíčka do škôlky.   Katarína Obernauerová z agentúry Happy Kids radí rodičom, aby sa s deťmi dlho nelúčili. Dlhé lúčenia len všetko zhoršia a opatrovateľky s nimi majú viac roboty. Stačí rozlúčiť sa, sľúbiť svoj návrat, odísť a nechať štafetu učiteľke, ktorá dieťa najlepšie zaujme hrou. Nezabudnite potom vždy pripomenúť, že svoj sľub ste splnili a naozaj ste sa po dcéru či syna vrátili. Dieťa si to zapamätá a strach z odlúčenia sa bude postupne strácať. Plače, ako keby ho z kože drali Samozrejme, existujú výnimky kedy rodičov zamrzí keď si dieťa v zápale hry ani len nevšimne, že mu zmizla maminka či ocko. Bežnejší však je neskutočný plač sprevádzaný neskrotnou hystériou. Rodičom až puká srdce pri pohľade na svoje uplakané slniečko. Väčšinou sa zúfalstvo z oddelenia od rodičov prejavuje amokom.  Dieťa kričí a volá svoju mamu, plače a neúnavne na všetko protestuje. Uplakanými očkami sa stále obzerá či odniekaľ neuvidí prichádzať ženu, s ktorou trávil každý deň. Ak však neprichádza, môže sa vám podariť zaujať ho hrou a postupne zabudne, že vôbec plakalo. Druhá možnosť je, že plakať síce prestane, ale naďalej bude odmietať komunikovať. Utiahne sa do seba, sadne si niekde do kúta a nebudete si s ním vedieť dať rady až do príchodu jeho mamy. Poprípade sa môže stať, že tento zážitok v ňom zanechá také negatívne emócie až bude odmietať komunikáciu s vlastnou matkou, pretože sa bude cítiť urazený. Veľa krát sa stáva, že dieťatko sa najprv tváry aké je všetko pre neho nové a jeho rodičia mu vôbec nechýbajú. Keď však mamička zmizne z dohľadu zistí, že je samo a znova začína nočná mora, detský srdcervúci plač. ,,Ak máte šikovny personál, čiže učiteľky ,nie je to žiaden veľký problém. Vedia dieťatko zaujať tak ,aby prestalo plakať a to hrou či peknými slovami. Ak ani to nezaberá ,voláme maminky aby prišli k nemu a upokojili ho. Ak je dieťatko až tak veľmi naviazané na maminku , adaptačný proces sa predĺži o pár hodín naviac. V našom zariadení sa snažíme, aby dieťatko nemalo stres z toho,že je bez maminky“ vysvetlila pani Tokárová z detského súkromného centra SLONÍK. 

30.09.20155591

femasro

1 187

Jazykový kurz v jazykovej škole…

Veľmi odporúčam. Kto chce prelomiť jazykovú bariéru pri komunikácii v…

SARJA - jazyková…
4.8/5 14 hodnotení

Locziova

1 1093

Baby signs I.

Baby sigs I.bol kurz, ktory nam pomohol v komunikacii s dcerou. Uz po 3…

UniCare
4.8/5 10 hodnotení

Celodenná starostlivosť o deti

So sluzbami skolky Sarkan sme boli velmi spokojni. Nas syn tam chodil velmi rad…

DC Šarkan
DC Šarkan
4.4/5 11 hodnotení

Novinky zariaďovaniaTáto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím