AKTUÁLNE


Učiť sa cez prázdniny nemusí byť FUJ!

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Učiť sa cez prázdniny nemusí byť FUJ!

Marek


Záleží len na tom, či sa zvolí správna forma. Jednou z ciest, ako zabezpečiť deťom skvelé leto plné zážitkov, ale zároveň ich pripraviť lepšie do života, či opätovný návrat do školy, sú denné tábory. Ich výnimočnosť spočíva v kombinácii aktívneho oddychu, minimálneho stresu z odlúčenia, zvykania si na cudzie prostredie a deti a atraktívnej formy učenia. Dokonalá kombinácia na akčné prázdniny. Pripraviť sa, pozor, tábor Hoci sú denné tábory založené na myšlienke bezstresovosti, aj tu platí, že rodič potrebuje dieťa na tábor pozitívne naladiť. „Deti treba  pred táborom pripraviť na iný režim ako mali v škôlke alebo škole, na nových kamarátov, tiež nových pedagógov a animátorov. Ak idú do tábora prvýkrát, je potrebné ich motivovať zážitkami a kamarátstvami,“ hovorí vysvetľuje Ing. Tatiana Kubinová vedúca občianskeho združenia ŠAŠOVINKY, ktorá má s dennými tábormi dlhoročné skúsenosti. Michal Fraňo, riaditeľ občianskeho združenia Detská misia dodáva, že každý deň treba myslieť na to podstatné. Do výbavy zabaliť kartičku poistenca alebo jej kópiu, desiatu, fľašu s vodou. A potom podľa pokynov vedúceho tábora - či už plávky, alebo nejaký karnevalový kostým, pršiplášť, ak sa ide niekam na výlet. Dieťa veľmi rýchlo pochopí, že ho rodič nechce odložiť, práve naopak, umožní mu prežiť niečo viac, ako zažívajú ostatné deti doma. Komenského sen v praxi V školách sa na princíp učenia hrou niekedy zabúda. V denných táboroch ale tento princíp plne uplatňujú a deti vôbec nevedia, že sa niečo učia, akurát sú po návrate plné nových zážitkov. Keď deti na prechádzke stretnú napríklad lesnú vílu, s ktorou sa potom učia o bylinkách, ich liečivej sile a spolu čarujú, deti to veľmi baví. Ale nejde len o ľahké žánre, vybudovať pozitívny vzťah k učeniu sa dá aj v prípade jazykov. „V táboroch Wattsenglish deti priamo nevnímajú kombináciu vzdelávania a zábavy, keďže aktivity v angličtine prebiehajú zážitkovou formou. Deti sa tak zdokonalia v angličtine prirodzene a nenútene v rámci hier,“ hovorí o hravom prístupe Ing. Marta S. Synáková, projektová manažérka Wattsenglish Slovakia Ltd. Podobný názor zastáva aj Veronika Paštéková zo Stredoeurópskeho domu fotografie, hoci ponúkajú tábor založený na umení fotky: „My sa snažíme robiť tábor hravou formou, nie som si istá, či to samotné deti chápu ako vzdelávanie.“ Je to jeden zo základných pilierov, ako deti zdokonaliť v športe, umeniach, či priamo v jazykoch a formálnych vedomostiach. Denný tábor vytvára priestor, aby ich intelekt rástol a spoznali, že poznanie má omnoho krajší rozmer, ako v škole. Využiť denný tábor znamená dať na pár dní deťom nový pocit zo života a trávenia prázdnin. Určite sa to oplatí a veľmi rýchlo vráti v podobe detskej radosti a šťastia.

27.06.201317116
Poznáte výhody denných táborov?

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Poznáte výhody denných táborov?

Marek


Denné tábory ponúkajú úžasné zážitky, nové skúsenosti a to všetko neďaleko domova. Bez stresu z cestovania, či niekoľkotýždňového odlúčenia od rodiny. Na denné tábory pritom nemusíte pozerať vôbec skepticky. Vedia dať deťom plnohodnotné zážitky a obvykle sú okrem atraktívneho programu doplnené aj o zaujímavé aktivity na rozvoj detských zručností, či učenia. Výhodou je flexibilita Mnoho detí dnes nepozná ani svoje blízke okolie a tak denný tábor môže byť rovnakým dobrodružstvom ako pobyt niekde pri mori. „Výhodou denných táborov je najmä ich  flexibilita. Tým, že sú v blízkosti bydliska, je možnosť výberu, či dieťatko bude navštevovať tábor jeden alebo viac dní. Sú tiež vhodnejšie aj pre menšie deti, teda začínajúcich táborníkov, kde si môžu vyskúšať, čo to je tábor, svoju samostatnosť, nových priateľov a zážitky. Denné tábory sú tiež cenovo dostupnejšie, vysvetľuje Ing. Tatiana Kubinová vedúca občianskeho združenia ŠAŠOVINKY, ktoré už dlhodobo organizuje denné tábory. Bezstresový pre rodičov aj deti Hoci sú lákadlá táborov veľké, nie vždy dieťa chce cestovať stovky kilometrov od rodiny. Navyše niektoré deti sú prirodzenejšie viac viazané na svoje okolie a preto vítajú denný tábor s nadšením. Práve na tento fenomén upozorňuje aj Ing. Marta S. Synáková, projektová manažérka Wattsenglish Slovakia Ltd.: „Ak rodičia ešte nechcú dieťa pustiť na pobytový tábor mimo domova, resp. ak sa dieťa na to ešte necíti, vhodnou alternatívou sú denné tábory. Denné tábory sa organizujú vo forme týždenných turnusov a sú plné rôznorodých aktivít a každý večer ho rodičia budú mať vyšantené a plné zážitkov opäť doma. Michal Moško, projektový manažér občianskeho združenia Preliezka, tiež pokladá za  výhodu denných táborov oproti tým pobytovým hlavne vylúčenie stresu z odlúčenia. Deti sa tak o nové skúsenosti môžu potešiť s tými, ktorí sú im najbližší okamžite a nie cez mail, či telefón. Denný tábor zároveň rieši aj otázku opatrovania detí počas prázdnin. „Denný tábor prináša pre rodičov možnosť mať postarané cez prázdniny o deti, zároveň je pre deti pripravený kvalitný a pestrý program a tábor je oproti pobytovému táboru podstatne lacnejší,“ hovorí Michal Fraňo, riaditeľ občianskeho združenia Detská misia. Domáce prostredie praje vzdelaniu Veronika Paštéková zo Stredoeurópskeho domu fotografie upozorňuje na ďalšiu zaujímavú vec. Mnohé denné tábory sú spojené so vzdelávaním a preto nie je zanedbateľnou výhodou, že dieťa je v „domácom“ prostredí, kde omnoho ľahšie a aktívnejšie nasáva nové vedomosti, ak sa nemusí vyrovnávať aj so stresom z nového prostredia. No a práve o tom, ako skĺbiť radosť, smiech, šťastie zábavu s niečím produktívnym a dokonca učením si povieme nabudúce.  

26.06.201315025
Tábor, v ktorom si deti cudzí jazyk zamilujú

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Tábor, v ktorom si deti cudzí jazyk zamilujú

Marek


Cudzí jazyk, rozvoj kreativity, zdravé stravovanie z prírodných surovín a šport. To všetko ponúka unikátny denný tábor Mladý Legolandista pre všetkých z Bratislavy a blízkeho okolia. Dokonalý oddych na päť dní, v rámci ktorých sa deti zlepšia v angličtine, či nemčine a konečne prestanú chápať učenie ako drinu. Štvorkombinácia výhod „Stavebnice lego používame na rozvoj detskej kreativity, čo sa týka výučby, prebieha v zábavnom prostredí, kedy sa deti nielen efektívne učia, ale omnoho lepšie nasávajú vedomosti. Učenie pre nich prestáva byť namáhavé. Máme lektorov aj native speakrov, ktorí dohliadnu na správnu výslovnosť a techniku,“ hovorí o kombinácii organizátorka tábora Mladý Legolandista Marianna Bašistová. V mesiaci júl prebiehajú turnusy na angličtinu a v júli sú tábory určené pre nemčinárov. Samozrejmosťou je šport, pitný režim a zdravá strava, pričom mäsové výrobky sú dovážané z Rakúska a všetko podlieha zásadám správneho stravovania. Deti dostanú štvorkombináciu, ktorá ich naplní a nabije na celé leto. 5 dní lepšieho života Celý turnus trvá päť dní od 7.45 ráno do 17.00 hodiny večer. Je určený pre rodičov, ktorí sa neodvážia dať dieťa na niekoľko týždňov preč, alebo to nechce samé dieťa. V dennom tábore pritom zažijú množstvo zážitkov. Keďže tábor je na Patrónke, rodičia majú ľahký prístup autom a rovnako predstavuje skvelú východiskovú pozícii, či už pre výlety, alebo návštevu ZOO, ktoré deti spolu s lektormi absolvujú. Na tábor sa môžu prihlásiť deti od 6 do 12 rokov v júli aj auguste. „Deti zaujme vždy tak, že si odnesú dlhotrvajúce zážitky. Dostanú darčeky, ochutnajú skvelé a zdravé jedlá a navyše im ostane jazyk ako sa hovorí v krvi a nebudú mať problémy pri nástupe do školy. Zároveň podporujeme kreativitu a prácu v tíme, čo je veľmi dôležité pre praktický život,“ hovorí Bašistová. Od rozcvičky po olympiádu Deti začnú deň rozcvičkou. Samozrejme v cudzom jazyku. Dni prinesú rôznorodé aktivity, olympiádu zručností a kreativity. Zaujímavosťou bude návšteva posilňovne, Botanickej záhrady či televízie Markíza. „Máme aj videotechniku na filmy v cudzom jazyku, následne ich spojíme s diskusiou a hrou, takže angličtinu a nemčinu sa deti učia prirodzenou formou,“ hovorí Bašistová. Lektori podávajú jazyk atraktívne a niektoré deti zažijú prvý krát nadšenie z cudzieho jazyka. Učenie jazyka ich začne baviť nielen v tábore, ale aj v škole, hovorí zo skúsenosti organizátorka tábora. Ide o unikátny tábor s jedinečnou možnosťou prežiť ho tento rok aj na Slovensku.  

24.06.20139114
Bzzzučo - detský tábor založený na zážitkoch

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Bzzzučo - detský tábor založený na zážitkoch

Marek


Detské tábory by nemali byť zdrojom zisku, ale detského smiechu, nových zážitkov, dobrodružstiev a pestrých aktivít. Tak vidí pohľad na tábory Miroslava Kortišová, ktorá sa rozhodla priniesť na trh úplne novú schému detských táborov. Bzzzučo je založený na myšlienke programu na každý deň a každú minútu. Individuálny prístup, život bez počítača, zato so živými kamarátmi v Národnom parku Nízke Tatry ponúka za cenu, ktorá konkurencii berie vietor z plachiet. Kvalita vedúcich je prvoradá Miroslava Kortišová má mnohoročnu prax v práci s deťmi. Učí na základnej škole, chodila do táborov ako dieťa, aj ako vedúca. Najkrajšou odmenou je pre ňu detský smiech a preto sa rozhodla zrealizovať detský tábor Bzzzučo. „Často vedúci v táboroch nemajú ani šajnu, čo s deťmi robiť. To je zdrojom nudy a deti sú z tábora nielen sklamané, ale vytvára sa priestor na šikanu, bitky, nudu. Preto každú minútu tábora vypĺňame plnohodnotnou aktivitou na čerstvom vzduchu, alebo alternatívou, ktorá sa dá realizovať za každého počasia,“ hovorí Miroslava Kortišová. Tábor je pritom založený na naozajstnom dotyku s prírodou, ktorý ponúka Krpáčovo a príroda Nízkych Tatier v skutočne plnom rozsahu. Dieťa  zažije skutočné detstvo s hrami, ktoré sa dajú realizovať aj bez počítača. V tábore je kapacita pre 80 detí, pričom na skupinku 10 detí je vždy jeden školený vedúci. Zo skúsenosti Miroslava Kortišová vie, že mnoho detí prichádza z táborov sklamaných, pretože angažovanosť animátorov bola slabá. Svoj tábor preto postavila práve na dynamických vedúcich, ktorí vedia deti strhnúť a uchvátiť. Ako sama vie, deťom je smutno za domovom len v prípade nudy a tá v tábore Bzzzučo nemá miesto. Bzzučo je úprimný Keď sa povie Bzzzučo, deti vedia, že aktivity ako orientuj sa v lese a pomôž si vysielačkami, v noci za strašidlami, kto hľadá ten nájde, ako nepodpáliť les a predsa si opiecť špekáčik, aha, čo dokážu moje ruky, slepé mesto, lopta, lopta, loptička, zabav nás a aj my teba, Winnetou, kino pod hviezdami a mnoho iných, prežijú naplno a nebude sa im s nimi chcieť skončiť. „Zastávam filozofiu, že všetko má byť pripravené dopredu, každý má byť oboznámený s dianím v tábore. Základom je pobyt na čerstvom vzduchu a staviam na kvalitnom tíme,“ hovorí Miroslava Kortišová. Prioritou je ponúknuť deťom tábor takej kvality, ako poznali dnešní dospeláci v minulosti. Bez televízie, počítačov a internetu a aj tak skvelý, plný zdravých zážitkov. Konečná cena je aj s dopravou Podobne úprimné ako s kvalitou je to v tábore aj s cenou. Mnoho detských táborov láka na minimálnu cenu s kopou doplatkov. Touto cestou sa tábor Bzzzučo nevybral a ponúka cenu komplexnú, dokonca aj s dopravou detí do tábora a späť. V cene je jedlo, pitný režim, materiály, tričká aj pamätná fotodokumentácia. Rodič za chvíle plné zážitkov nemusí zaplatiť ani euro navyše a dostane často viac, ako v ostatných táboroch, kde sa všetko pripláca. „Naša suma je komplexná. Doprava je z Bratislavy, no vieme zobrať deti po celej trase a ešte znížiť cenu. Vieme zobrať aj menší počet detí z celého Slovenska. V cene sú storno poplatky, poistenie straty batožiny, úraz, ide o komplexné poistenie. Zároveň ponúkame možnosť získať zľavu pre verných zákazníkov. Cena je stanovená tak, aby som deťom mohla dať všetko a ja im chcem dať veľa,“ hovorí Miroslava Kortišová. Jej úprimné slová podčiarkuje aj energia a zápal pre deti, ktorým obetovala celý svoj život. Deti sú pre ňu podľa vlastných slov odmenou. Detský úsmev, radosť a pozitívna energia je aj dôvodom, prečo tábor Bzzzučo vznikol.

30.05.201312963
Prispôsobenie tábora detským snom, zamedzí problémom!

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Prispôsobenie tábora detským snom, zamedzí problémom!

Marek


Rodič je na to, aby tábor zaplatil, vybrať si ho musí samo dieťa. To potvrdzujú odborníci na tábory aj pozitívne praktické skúsenosti. Je jedno, aké sú záujmy rodičov, aby sa prázdniny nestali pre dieťa traumou, ale zážitkom, je potrebné počúvať potreby ratolesti. Každé dieťa je silná individualita, no v nesprávnom prostredí sa nielen nerozvije, ale získa aj nepríjemný zážitok. Pre priebojné aj tichšie Obvykle sa presadzuje názorová platforma, že detské tábory sú hlavne pre deti, ktoré aj v triede inklinujú k spoločenským hrám a aktivitám. Menej atraktívny bude tábor pre deti introvertné a menej priebojné. Tento fakt však poprela Susan Cainová autorka knihy Ticho, kde hovorí, že aj introvertné deti vedia byť spoločensky aktívne, ak kopíruje spoločnosť ich zmysel pre hlbšiu záľubu. To potvrdzuje aj Jakub Hlaváč, z CK Wachumba: „Pobyt v tábore je vhodný pre všetky deti, všetkých vekových skupín, pre aktívne deti rovnako ako aj pre tie pokojnejšie. Aktivity v tábore sú orientované na rôzne schopnosti a zručnosti a preto si každé dieťa v tábore nájde svoje miesto.“ Zároveň zdôrazňuje, že je potrebné vybrať tábor, ktorý bude dieťaťu vyhovovať. Práve preto je vhodné vyberať tábor spolu s dieťaťom, ktoré pozná svoje záujmy a vie čo ho baví. Spoznajte animátorov Pred tým, ako zveríte dieťa do opatery iným, je potrebné stretnúť sa so samotnými animátormi, alebo aspoň venovať zvýšenú pozornosť ich referenciám. Dobrý tábor sa rád pochváli a za ešte lepší hovoria iní. „Dobrý tábor robí najmä atmosféra, dobrá nálada, vyváženosť oddychu a rôznych typov aktivít, zdravé nastavenie pravidiel a množstvo iných detailov, ktoré sú ťažko opísateľné a vyžadujú si naozaj dobrý tím ľudí, ktorý vie reagovať na neočakávané situácie,“ zdôrazňuje Karin Urbanová z CK Detské kamarátske tábory. Je dobré ak viete, či sú animátori a vedúci typovo blízky vášmu dieťaťu, alebo naopak, nevedia pochopiť potreby, s ktorými sa na nich obráti. Je to najdôležitejší bod, ktorý treba pred nástupom dieťaťa na tábor preveriť. Prvý deň rozhodne Pár hodín po tom, ako odídete a necháte dieťa napospas táborovým zvykom obvykle rozhodne, ako sa s novým prostredím vyrovná. Prvý deň v detskom tábore, je ako začínať v živote od znova. „Dieťa nikto nepozná a môže sa svojim postojom a správaním stať takmer kýmkoľvek. Nové prostredie, noví kamaráti, noví dospelí, nová autorita v živote môže do života detí priniesť pozitívne zmeny, ktoré by sa inak ťažko dosahovali v zabehnutom prostredí školy a rodiny. Samozrejme, môže to mať aj opačný efekt, ak je dieťa v tábore za trest alebo na silu. V takom prípade musia nastúpiť skúsenosti vedenia tábora a vedúcich a každému táborníkovi sa venovať,“ hovorí Milan Straka z CK Boomerang. Nechajte dieťa rozhodnúť Deti často vedia viac, ako rodičia. Minimálne v tom, čo ich naozaj zaujíma a láka. Preto by výber mal byť podobný ako v hračkárstve, vyhnete sa tým traumám, sklamaniam aj každovečerným uslzeným telefonátom domov. „Základný výber by malo dieťa spraviť samo, aby sa do tábora tešilo a išlo do neho dobrovoľne. Zvyšné kritéria ako je cena, lokalita, deklarovaný program, ponúkané služby, kvalita organizátora však už musí posúdiť rodič,“ uzatvára Ľuboš Štekl riaditeľ a spolumajiteľ CK ÚSMEV. Nezabudnite si prečítať aj praktické rady, ako nájsť ten najlepší detský tábor. V nasledujúcom článku pre zmenu objasníme problematiku zdravotnej starostlivosti v tábore a spôsobilosti detí prežiť nádherné prázdniny v tábore.

27.05.20139271
4 piliere zdravia v detskom tábore

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

4 piliere zdravia v detskom tábore

Marek


Detský tábor je pre dieťa skúška charakteru aj zdravotnej odolnosti. Preto treba pri výbere detského tábora v prvom rade zohľadniť možnosti dieťaťa. Nepodceňovať, ale hlavne nepreceňovať fyzické schopnosti a možnosti. Platí zásada, že do tábora nepatrí choré dieťa. Ako ale postupovať v prípade alergií, či neliečiteľných diagnóz a čo nás čaká ak dieťa ochorie počas tábora? Zdravie je na prvom mieste Organizátorovi tábora zo zákona vyplýva povinnosť mať na tábore zdravotníka. Musí to byť zdravotná sestra, či lekár, v súčasnosti už nestačí mať len niekoho s absolvovanou prvou pomocou v Červenom kríži. Aj podľa toho spoznáte zodpovedného a spoľahlivého organizátora táborov. Treba si však uvedomiť, že tábor nie je doliečovacie zariadenie. Preto Lenka Banášová, z Občianskeho združenia Klub Happyland hovorí o štandardnom postupe pri prijímaní dieťaťa do tábora: „Zdravotník je prítomný pri nástupe na tábor, konzultuje s rodičmi zdravotný stav dieťaťa a užívanie liekov. Čo sa týka povinností rodičov, musia predložiť potvrdenia – o bezinfekčnosti a vyhlásenie o zdravotnom stave. Prvé potvrdené od lekára s údajmi o krvnej skupine, očkovaniach a podobne. To druhé pochádza od rodičov a je o bezinfekčnosti prostredia, z ktorého dieťa do tábora prichádza. Je veľmi dôležité, aby detský lekár dieťa aj naozaj prehliadol, inak podpisuje niečo, čo nie je pravda. Potvrdenia nesmú byť staršie ako tri dni.“ V prípade, že tento postup nie je dodržaný, je veľmi riskantné poslať dieťa do tábora. Môže sa tak z neho vrátiť nielen zo zážitkami, ale aj novými ochoreniami. A čo alergici? Alergia trápi každým rokom čoraz viac detí. Jej intenzita, prejavy aj stimulujúce faktory by mal rodič poznať a pred tým, ako pošle dieťa na tábor vybrať taký, kde je eliminované množstvo alergénov, prípadne na špecifické alergie upozorniť vedenie tábora. „Deti majú zabezpečenú celodennú stravu vo forme desiaty, obeda a olovrantu a taktiež celodenný pitný režim. V prípade potravinovej alergie stačí stravu odhlásiť a rodičia ju sami zabezpečia. Do tábora nie je vhodné umiestniť dieťa, ktoré nie je samostatné, ktoré je choré, prípadne zranené,“ hovorí Andrea Gašparíková, manažérka Tanečnej školy Elledanse. A ani v tom najlepšom tábore netreba zabudnúť na povinnosti rodičov. Ľuboš Štekl, riaditeľ a spolumajiteľ CK ÚSMEV upozorňuje, že organizátor nie je povinný zabezpečovať pravidelné podávanie liekov, prípadne preväzy a podobne. Rodič musí dieťa vybaviť potrebnými liekmi aj informácia o dávkovaní. Aj toto je však cesta k životnej samostatnosti. Preverené aktivity Najmä pri táboroch, ktoré nie sú organizované dostatočnými odborníkmi môže nastať situácia, že aktivity v tábore nemajú dostatočnú oporu v zdravotnej starostlivosti. Rodič by mal preto postupovať, ako radí Jakub Hlaváč z CK Wachumba: „Všetky aktivity v tábore by mali byť konzultované s odborným zdravotníkom, ktorý má ukončené vysokoškolské vzdelanie v zdravotníckom odbore. Zdravotník tiež zabezpečuje prvotnú pomoc pri prípadných zraneniach a ochoreniach počas tábora. V prípade vážnejších zdravotných ťažkostí je dieťaťu zabezpečená zdravotná starostlivosť v najbližšom zdravotnom zariadení.“ Dieťa totiž nie je len zmenšený dospelý, ale jeho hry, aktivity aj športové zaťaženie si vyžadujú špecifický prístup, ktorý vedia zabezpečiť len na slovo vzatí odborníci. Starostlivosť nie je bokovka Aj v tom najbezpečnejšom tábore sa môže prihodiť úraz, alebo ochorenie. Preto by si mal rodič dopredu ozrejmiť, aká starostlivosť je deťom podávaná, prípadne, či sa tábora zúčastňuje aj lekár. Nie každý tábor má rovnaký štandard. Napríklad Karin Urbanová z CK Detské kamarátske tábory hovorí: „V našom tábore si uvedomujeme dôležitosť zdravotnej starostlivosti a preto v našom tíme máme každoročne lekára, ktorý je v úzkom kontakte s detskou ambulanciou a nemocnicou v regióne, v ktorom tábor organizujeme. V tomto ohľade je zabezpečenie zdravotnej starostlivosti kľúčové.“ Prevencia je síce omnoho dôležitejšia liečba, ale keďže čert nikdy nespí, je dobré spávať s pocitom, že o vaše dieťa je postarané aj v prípade, že sa stane niečo nepredvídané. Prečítajte si aj predchádzajúce články o tom, ako prispôsobiť tábor potrebám dieťaťa a čo by mal dobrý tábor spĺňať. 

28.05.20138692
Šport ako cesta k plnohodnotnému životu

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Šport ako cesta k plnohodnotnému životu

Marek


Premýšľate, na aké krúžky zaradiť v tomto roku vaše dieťa? Na rozpise záujmov by určite nemali chýbať športové disciplíny. Tvrdia to lekári aj športoví tréneri. Preto prinášame zaujímavé možnosti, ako skultivovať energiu správnym smerom. Bojové umenie nie je o bitke Karate je ušľachtilé bojové umenie, ktoré rozvíja nielen telo, ale aj ducha.  PhDr. Ján Dado, predseda klubu bratislavského Goju Kai Karate, 7. Dan karate, 3. Dan kobudo hovorí, že je dokonca prijateľné, ak trénujú deti spoločne s rodičmi a navzájom sa podporujú. Začnite tak spoločne s deťmi a osvojte si praktiky, ktoré sú pre život hodnotné. V článku Karate v okinawskom štýle je vhodné pre každého sa zoznámite s princípmi karate v tradičnom štýle a pochopíte jeho mierumilovné základy. Pre záujem z Trnavy je otvorený aj Karate klub Slovšport Trnava, ktorý už 7. septembra otvára nový nábor. Prihlásiť sa netreba báť bez ohľadu na vek. Karate je totiž o kultivovaní psychiky človeka a umení narábať s fyzikou silou aj možnosťami ľudskej psychiky. Vo vzájomnom súlade sa človek stáva silnejším a odolnejším po všetkých stránkach. Šport miesto drogy Takú teóriu razia v dievčenskom basketbalovom Klube AŠK Slávia Trnava, ktorý od septembra štartuje novú sezónu prípravy dievčat od 7 – 8  rokov. Predseda klubu Ján Jobb upozorňuje rodičov, že je dobré, ak z ponuky rôznych krúžkov pre deti pamätajú aj na športové aktivity. Tie sú základom nielen pre pozitívne formovanie tela, ale aj psychickú pohodu a vyrovnanosť. V článku Dievčenský basketbal a jeho hlavné prednosti sa dozviete o prínose basketbalu pre mladý organizmus. Po basketbale majú možnosť chlapci, ale po novom aj dievčatá skúsiť  florbal s najlepším bratislavským florbalovým tímom Snipers Bratislava. V tomto roku chcú podľa Vladimíra Roziaka rozbehnúť aj florbalovú prípravu dievčat, ktorá v klube doposiaľ chýbala. Príležitosť je práve od septembra! O čom florbal je a aké úspechy má za sebou bratislavský klub sa dozviete v článku Čo ponúka najsilnejší florbalový klub v Bratislave? Niečo aj pre najmenších V článku Detské aktivity už od narodenia, nám Lenka Gawronová z Detského centra Julinka povedala o programe Miminko plus, ktoré je zamerané na rozvoj a jemné cvičenia detí už od prvých dní po narodení. Cvičí sa spoločne s rodičom, ale aj takýto cielený pohyb už môže rozvíjať schopnosti dieťaťa. Ako naši dodávatelia ukázali, je jedno v akom veku začnete, no šport je jednou z oblastí života, ktorému by sa deti aj dospelí mali venovať neustále.  

21.08.20155678
Detské krúžky sú nenahraditeľné

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Detské krúžky sú nenahraditeľné

Marek


Láska, rozprávka pred spaním aj vreckové plus zodpovedná výchova, spravia v živote dieťaťa svoje. Povinné školské vzdelanie a pomoc s úlohami. To všetko je v réžii rodiča, no na niektoré veci sú aj obaja partneri krátky. Viesť deti k výkonom, znamená zveriť ich profesionálom, ktorí spoja to dobré z genetiky a dajú deťom smer, zmysel a možnosť sebarealizácie. Chodiť na krúžok by malo byť pravidlom, nie výsadou. Začať športom sa oplatí Stačí im dať priestor. Nie je pritom ani dôležité, pre čo dieťa horí nadšením, ak má správne vedenie, nájde v sebe vlohy. „Pre deti do 10 rokov (zlatý vek motoriky) je dôležité, aby mali dostatok pohybových aktivít a ideálne, aby vyskúšali väčšie množstvo športov. Najdôležitejším faktorom pri výbere stále zostáva, že dieťa musí daný šport baviť a vtedy tam je aj ta snaha. Vrodené predispozície sú dôležité iba na vrcholovej úrovni,“ vysvetľuje Vladimir Roziak, predseda klubu Snipers Bratislava. Šport by myl byť vo voľnočasovom portfóliu každého dieťaťa a to aj preto, že v škole nie je telesný výchova pre zdravý vývoj dostatočná. Prebytok energie treba využiť a šport ako hovoria odborníci, dáva správne návyky a disciplínu aj pre život. Nepodceňte prípravu Nový krúžok znamená nový kolektív. Aklimatizovať dieťa na nových kamarátov je pozitívne. Koniec koncov, rýchlo zistí, že existujú kamaráti so spoločnými záujmami. „Základ prípravy na krúžok a nový kolektív je škôlka. Deti, ktoré absolvujú "život" v škôlke  s v priemere pripravenejšie ako deti, ktoré navštívia iba zákonom stanovenú dobu predškolskej  prípravy. V každom prípade, mentor, ktorý je zodpovedný za vedenie krúžku, musí psychologicky  rozlišovať a vnímať potreby a charakter svojich zverencov a tým im pomôže prekonať prvotné  kroky v novom kolektíve,“ hovorí Slavomír Bachratý zo Školy šeliem. Netreba sa báť osviežovať dieťa kolektívom. Správne sociálne návyky budú k športu len bonusom. Ako hovorí ArtD. Andrea Jankovská z Baletného štúdia TERPSICHORÉ, šport by byť všestranný, zameraný na precvičenie celého tela, pričom by sa mal prvotne zameriavať na budovanie správneho držania tela, rozvíjanie motorických schopností a získanie adekvátneho svalového tonusu. Tým viete, že ste pre dieťa vybrali to najlepšie. Zneužite médiá Pokojne by mohli hrať aj v prospech rodiča. Nemusia plniť len negatívnu, ale aj pozitívnu funkciu. Práve výchovou k správnym návykom a športu možno zveriť aj médiám. Martina Rihárová,  trénerka Tanečnej školy Elastic tvrdí, že deti chcú to, čo je v médiách: „Letí to, čo je v danej dobe viac medializované to je pre deti viac zaujímavé a príťažlivé. V dnešnej dobe je to práve moderný tanec - hip hop, break dance.“ Primäť dieťa k aktivite môže paradoxne aj televízia, od ktorej ho odháňame. Stačí mu len „podsunúť“ dobré programy. Detské krúžky tak zachraňujú deti pred zlými návykmi a nudou už v mladom živote.   Inšpirujte sa ponukou skvelých krúžkov pre deti vo vašom okolí. Máte svoj vlastný krúžok, zviditeľnite ho!    

22.09.20139827
Koľko stojí rozvoj detí?

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Koľko stojí rozvoj detí?

Marek


Rozvoj, aktivita, športové nadšenie, či intelektuálny rast. To všetko chceme dopriať našim deťom. Hoci je povinná školská dochádzka bezplatná, za krúžky sa platí. Mnohí rodičia tvrdia, že sa stávajú aktivitami, na ktoré nemajú peniaze. Nie je to však len otázka financií a aj pri krúžkoch platí známe, že vysoká cena nemusí byť priamo úmerná kvalite. Priestory rozhodujú o cene, nie kvalite Šport samozrejme nie je lacnou záležitosťou, ale peniaze naň vynaložené sú efektívnejšie, ako vreckové, ktoré dieťa minie v stánkoch rýchleho občerstvenia. Finančná otázka voľnočasových aktivít je v dnešnej dobe relatívne rozdelená do takmer všetkých  sociálnych sfér. Školy poskytujú krúžky financované štátom, súkromné alebo občianske združenia  udržujú ceny v porovnateľnej hladine a samozrejme sú tu aj exkluzívne aktivity, ktoré sú aj  hodnotené exkluzívne. „Z môjho pohľadu, "vysoká kvalita" sa nie vždy rovná "vysoká cena".  Cena je totiž častokrát úmerná výške nájmu. Preto sú v priemere krúžky na školách/telocvičniach  lacnejšie ako krúžky, ktoré majú prevádzku v súkromných a luxusnejších zariadeniach. V našej akadémii je plošná cena 35 EUR za 8 tréningov mesačné s možnosťou pridania tréningov  v inej prevádzke bez nákladov. Cena za pomôcky a odev je cca. 40-60 EUR za ročnú tréningovú sezónu,“ hovorí o finančných nárokoch Slavomír Bachratý zo Školy šeliem. Zistite, čo dieťa baví Je rozdiel, či dáte dieťa na karate, alebo profesionálny tanec. „Záleží samozrejme od druhu krúžku. Podpora od miest a od štátu je nulová a tak musia kluby zháňať prostriedky od rodičov náklady sú rôzne pre každý šport,“ hovorí Vladimir Roziak, predseda klubu Snipers Bratislava. Decká sa môžu vyblázniť aj vytrénovať a niečo dosiahnuť aj bez veľkých nárokov na rozpočet. Hovorí tanečník Matej Škoda: „Keďže zdieľame vedľa seba priestory hiphop/spoločenské tance, všímam si, kde a aké deti chodia. Na spoločenské tance sa zväčša prihlasujú deti z bohatších rodín, kde je už u rodičov vytvorený vzťah k nóbl životu. Hiphop ako taký pochádza z černoskej chudobnej kultúry a i dnes sa v ňom nájdu hlavne chudobnejší či spoločensky priemerný ľudia. Samozrejme, je to len analýza. V spoločenských tancoch ide o presnosť a vybrúsenú techniku tak, ako ju má stovka iných tanečníkov. V hiphope ide o voľnosť, o slobodu a o prejavenie samého seba. Mimochodom, aby som to uviedol do správnosti, hiphop nie je moderný tanec. Moderný tanec je napríklad disco.“ Deti sami spoznajú, čo ich baví a ako radia lektori, je lepšie začať s menej finančne náročným kurzom a najskôr zistiť, k čomu má dieťa sklony a čo ho baví. Vždy lepšie, ako v každom záujmovom krúžku minúť stovky eur a prestať chodiť. Nie je to len o pohybe Ani šport, ani vzdelanie detí nemožno chápať ako luxus, zhodujú sa oslovení lektori. Ide minimálne o investíciu a správnym formovaním sa vráti nielen v plnohodnotne rozvinutých ratolestiach, ale aj vo forme radosti v ich očiach. Priestor na realizáciu si nájdu aj deti, ktoré šport nepriťahuje. V tomto ohľade ide vždy o viac, ako im škola poskytne. „Ak chceme dieťaťu poskytnúť priestor na sebarealizáciu a hľadanie seba samého, musíme mu dať možnosť si jednotlivé aktivity vyskúšať. Len tak dokážeme identifikovať, na čo má dieťa talent, čo ho zaujíma, ktorým smerom sa vo svojom živote vydá a v čom ho máme podporovať. Cena na ½ roka (10 stretnutí) je 80,-€,“ hovorí Marián Valovič z Ateliéru Fantázie, ktorá sa venuje umeleckej výchove mladých talentov. Prečítajte si aj: Chcete pre dieťa to najlepšie? Stavte na motiváciu a vzdelanie! Šport deťom neublíži ani v skorom veku

20.09.201311577
Chcete pre dieťa to najlepšie? Stavte na motiváciu a vzdelanie!

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Chcete pre dieťa to najlepšie? Stavte na motiváciu a vzdelanie!

Marek


Nehovoríme len o formálnom vzdelávaní v rámci povinnej školskej dochádzky. Dnes je reč o krúžkoch a voľnočasových aktivitách, ktoré deti môžu od života v ére papučovej kultúry posunúť ku skutočným úspechom. Stačí spomenúť, že všetci veľkí umelci, športovci, vedci začali svoj talent budovať, keď sa zatvorili brány školy. Záujem je nad všetko ostatné Hovorí sa, že talent je jedno percento úspechu, ten zvyšok je každodenná drina. Aj tá ale môže byť potešením. „Talent je vždy výhodou. Avšak záujem, snaha a vytrvalosť je zaručená cesta k cieľu. Prijímanie detí nie je potrebné posudzovať. Žiadne „prijímačky“ nedokážu odpovedať  na otázku   či dieťa „na to má“. Jediná rozumná cesta je vyskúšať to, hovorí  Marián Valovič z Ateliéru Fantázie. Koniec koncov práve učiteľ, kolektív aj výzvy, ktoré môže dieťa spoznať v krúžku rozhodnú o tom, čo bude pre neho tá pravá cesta sebarealizácie. „Žiadna špeciálna príprava nie je potrebná. Podpora od rodičov je však pre deti vždy dôležitá,“ dodáva Vladimir Roziak, predseda klubu Snipers Bratislava. Práve rodič bude podporou pre dieťa, ktoré sa potrebuje zorientovať a porovnať svoje schopnosti aj s inými. Súťaživosť je deťom vlastná Hry a výhry sú najlepšou motiváciou. Preto je pri výbere záujmového krúžku dôležité sledovať okrem kvality školiteľov aj možnosť súťažiť. Mať možnosť zúčastniť sa prestížnych súťaží je na jednej strane motivácia, na druhej strane samotné deti posúva dopredu. O zaujímavých možnostiach hovorí Martina Rihárová,  trénerka Tanečnej školy Elastic: „Súťaží sa zúčastňujeme pravidelne či už na celoslovenských alebo medzinárodných, momentálne sa môžme pochváliť titulom Majstra sveta ESDU - táto súťaž sa konala v Chorvátskom Poreči a skupina E motion získala titul Majstri sveta v MTV style.“ Už samotné umiestnenie je pre dieťa nielen úspechom, ale aj potvrdením talentu na medzinárodnej pôde, čo sa teší omnoho viac ako úspech vo vlastnom klube. Láska robí divy „Nezáleží ani tak od druhu tanca, ako od spôsobu výučby a toho, aký žáner hudby či štýlu je dieťaťu najbližší. Je rozdiel prihlásiť sa do kurzu, kde sa k deťom pristupuje ako k súťažnému materiálu a tréneri vyučujú choreografie do bodky technicky presne a je rozdiel prihlásiť sa niekam, kde máte voľnosť. U nás trénujeme deti tak, aby si každý našiel svoj vlastný štýl, svoje vlastné cítenie, aby sa v každom vyvinula vlastná láska k tancu,“ hodnotí Matej Škoda. Netreba sa teda báť, či dieťa má nadanie, fyzickú kondíciu, alebo chuť presadiť sa. Zo skúsenosti sa dá povedať, že mnoho detí práve záujmový krúžok zmení ako v myslení, tak aj vo fyzickej zdatnosti. „Ideál každého trénera je mať talentovaných  a silne motivovaných študentov. Tento ideálny stav nastáva vo vrcholovom športe  avšak u voľnočasových aktivít to tak nie je vždy. Ja osobne preferujem seba-motiváciu  pred vysloveným talentom, pretože pohybový talent je všeobecný, ale motivácia  k bojovým umeniam je unikátna.  Prijímanie nových členov akadémie je otvorené a samo-selekčné,“ vysvetľuje Slavomír Bachratý zo Školy šeliem.   Už nabudúce sa pozrieme na finančnú záťaž krúžkov. Sú skutočne pre každé dieťa?

17.09.201310416
Šport deťom neublíži ani v skorom veku

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Šport deťom neublíži ani v skorom veku

Marek


Sedenie je masovým problémom súčasnej civilizácie. Najväčšiu záťaž predstavuje pre deti, ktoré majú prirodzene veľa energie. Telesná výchova nestačí a preto je pre správny telesný aj duševný vývoj dieťaťa ideálny športový krúžok. Mnoho rodičov si s ním spája otázniky, na ktoré dnes dajú odpoveď kvalifikovaní lektori z oblasti športu. Kedy je príliš skoro? Športové hviezdy svetového formátu dosahujú vrchol kariéry po dvadsiatom roku života a tak zvykne platiť, že je lepšie začať skôr ako neskoro. Obvykle pre deti platí, že čím skôr získajú pozitívne návyky, o to môžu dosiahnuť väčší úspech a samozrejme sa aj zdravší vývoj. Pre menej náročné športy netreba vek prakticky vôbec riešiť. Stačí záujem. Martina Rihárová,  trénerka Tanečnej školy Elastic hovorí, že ideálne je začať už od štyroch rokov. Jej slová potvrdzuje aj ArtD. Andrea Jankovská z Baletného štúdia TERPSICHORÉ: „V našom Baletnom štúdiu začíname pracovať s deťmi od 4-och rokov. V tomto veku väčšina detí už dokáže zostať na baletnej sále bez rodiča, samostatne pracovať a vhodne reagovať na pokyny pedagóga. Takéto dieťa už má zvládnuté (vo väčšej či menšej miere) základy pohybovej koordinácie tela, na čo sa dá vhodným cvičením naviazať.“ Boj – využitie energie správnym smerom Pre každé dieťa je od prvého stretnutia s akčným filmom zaujímavá aj možnosť naučiť sa bojové umenia. Strach zo zranení, či ublíženia môžu v tomto prípade rodičia dať pokojne bokom „Kurzy akadémie čínskych bojových umení - ŠKOLA ŠELIEM sú zameraná na všetky vekové kategórie.  „Začíname pracovať už s deťmi od 5 rokov. Výnimočne je to už aj od veku 4 rokov,“ hovorí Slavomír Bachratý zo Školy šeliem. V škole sa pritom zameriavajú na výučbu kung fu, sebaobrany, akrobacie a výučbou s cvičnými penovými zbraňami.  Vladimir Roziak, predseda klubu Snipers Bratislava dodáva, že so športom sa dá začať viac menej hocikedy a čím skôr tým lepšie. Deti by mali mať prvý kontakt so športom už v predškolskom veku. Je dieťa pripravené? Základná otázka je, či je dieťa pripravené a motivované na akúkoľvek voľnočasovú činnosť. Keď áno, môže začať už aj vo veľmi skorom veku. „Hlavne fyzická príprava detí a mládeže je v dnešnej dobe extrémne dôležitá už v útlom veku, pretože nadváha a obezita je bohužiaľ u detí v tomto veku nie zriedkavá,“ dodáva Slavomír Bachratý zo Školy šeliem. Platí teda, že šport deťom rozhodne neublíži ani v skorom veku a počas vývoja.. V oboch prípadoch je ale dobré, ak sa spoľahneme na skúseného odborníka, ktorý vie dieťa viesť tým správnym smerom.

13.09.201313674
Dievčenský basketbal a jeho hlavné prednosti

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Dievčenský basketbal a jeho hlavné prednosti

Marek


V dievčenskom basketbalovom Klube AŠK Slávia Trnava sa počas septembra začína rozstavovať nový hráčsky tím. Ako hovorí predseda BK AŠK Slávia Trnava Ján Jobb, privítajú všetky dievčatá vo veku 7 – 8 rokov. Môžu sa však prihlásiť aj o o niečo staršie. Basketbal dievčatám dá možnosť nielen na športovú kariéru, cestovanie po svete, ale zdravý telesný aj psychický vývoj. Stačí chuť sa hýbať Tento predpoklad stačí, aby mohli prijať dievča do basketbalového tímu a čas ukáže, či ju bude šport baviť a napĺňať. Ako hovorí Ján Jobb, nejaké telesné testy a podmienky sú už minulosťou. Dnes je raritné vidieť mladé dievčatá, ktoré majú chuť trénovať a cvičiť. Pri basketbale však majú kondičnú prípravu, prechádzajú sa všetky cviky na telo, zabezpečuje sa zdravý vývoj svalov aj kostí. Čas na šport je dôležitý Ján Jobb upozorňuje rodičov, že je dobré, ak z ponuky rôznych krúžkov pre deti pamätajú aj na športové aktivity. Tie sú základom nielen pre pozitívne formovanie tela, ale aj psychickú pohodu a vyrovnanosť. Výhoda basketbalu je v bezkontaktnosti Oproti bojovým športom, alebo napríklad aj futbalu patrí basketbal k čisto bezkontaktnému športu. Každý dotyk sa píska ako faul a žiadne súboje v lige ani na ihrisku prakticky neexistujú. Dievčenský basketbal je bezpečný po každej stránke. Hoci môže prísť najmä k vyvrtnutiu, alebo natiahnutiu svalu, zranenia sú zriedkavé a nie častejšie ako by si dieťa privodilo pri hre niekde na dvore. Spojenie so školami je výhodné Dievčenský futbalový klub AŠK Slávia Trnava je priamo spojený so školami. So základnými, strednými aj vysokými, čo zabezpečuje kontinuálny rast a rozvoj zverenkýň počas každého školského stupňa. Dievčatá však s basketbalom nezažijú len tréningy a turnaje. Tréner prízvukuje, že je to krásny dynamický špor, v ktorom súťažia na Slovensku aj po svete. Dievčatá zažijú priateľstvá, naučia sa životu v kolektíve a tímovému duchu, ktorý je aj v živote dôležitý. Zažijú mnoho dobrodružstiev, zážitkov či už pri hre, alebo na sústredeniach a pritom nemajú čas myslieť na drogy a negatívne veci. Basketbal ich nielen vyformuje, ale pred mnohým ochráni.

20.08.20158665
Karate je umenie rozvíjajúce ducha aj telo

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Karate je umenie rozvíjajúce ducha aj telo

Marek


Ide o prastaré bojové umenie ,ktoré v sebe dokázalo skĺbiť psychickú stabilitu , fyzickú zdatnosť a jeho prvoradým významom bolo prežitie. Karate je bojovým, no bezpečným športom, bez strachu rodičov, že ich dieťa sa bude vracať z tréningov ľudovo povedané dotlčené. Už 7.9. 2015 sa pre všetkých záujemcov o tento hodnotný šport otvára nový nábor v tíme Karate klub Slovšport Trnava, o. z. Skutočne bezpečný šport Karate je bojovým úpolovým športom ,ale v dnešnej dobe veľmi bezpečným, pretože  podlieha upraveným  pravidlám pre športový zápas. Detské kategórie súťažné na kata aj kumite sú od 5 rokov, ale do 10 rokov je zakázaný akýkoľvek kontakt nohou, alebo rukou na hlavu.Súťaže členovia klubu absolvujú po svojom rozhodnutí a odvahe podstúpiť reálnu skúšku techník ,ktoré sa naučili. Zvyčajne to býva až po 2-3 roku cvičenia karate.   Nie všetci členovia klubu sa venujú súťažnej činnosti, je to asi štvrtina členskej základne. Na tréningoch aj súťažiach používame pravidlami predpísané chrániče všetkých dôležitých častí tela.  Zostava Kata nie je o kontakte Pre Karate je zaujímavé, že okrem športového zápasu Kumite je možné venovať sa aj zostavám Kata, kde nedochádza k žiadnemu kontaktu ,lebo ide o zostavu techník, ktorá zobrazuje boj s imaginárnym súperom. Aj v tejto disciplíne sa dá prepracovať k napredovaniu a získavaniu tak vysnívaných vyšších stupňov bojovníka. Karate je duch aj telo Karate nie je žiadna pouličná bitka. Preto na jeho lekcie bitkári prakticky nechodia. Karate je o kultivovaní psychiky človeka a vzdelaní narábať s fyzikou silou aj možnosťami ľudskej psychiky. Vo vzájomnom súlade sa človek stáva silnejším a odolnejším po všetkých stránkach. Aj o tom je karate, ktoré sa dá trénovať v Karate klube Slovšport, o.z. Trnava už od 5 rokov. Nový začiatok už v septembri September je mesiacom, kedy štartuje najintenzívnejšia príprava nový záujemcov. Do Karate klubu Slovšport Trnava sa dá vstúpiť aj neskôr, no ak chce človek nabehnúť na spoločné začiatky, netreba váhať. 7. septembra o 16.30 všetkých privítajú v Mestskej Športovej hale na Rybníkovej ulici v Trnave. Trénuje sa trikrát do týždňa počas jednej hodiny. Každý kto raz začne, karate si ho získa. Ide o skvelú možnosť sebarealizácie, sebarozvoja, ale aj duchovnej a telesnej sily. Karate je pritom vhodné pre každého bez rozdielu pohlavia aj veku. Začať sa dá aj v dospelosti, dokonca aj vo vyššom veku. Je len na človeku, keby chce telo začať kultivovať.

20.08.201511650
Detské aktivity už od narodenia!

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Detské aktivity už od narodenia!

Marek


Pohyb v každom veku prospieva telu. Správny prístup k dieťaťu už od narodenia je tým najlepším, čo môžu pre neho rodičia urobiť. Preto sa Lenka Gawronová z Detského centra Julinka rozhodla venovať deťom už od nula rokov. Deti môžete zveriť profesionálom V Detskom centre Julinka nájdu rodičia pre svoje deti od 1 do 5  celodenné opatrovanie . Zároveň možno deti už od šesť mesiacov priviesť na ľahké cvičenia na fit lopte. „Deti počas pobytu v centre sú cez pohybové, hudobné, montessori a tvorivé vzdelávacie aktivity vedené k zlepšovaniu jemnej, hrubej motoriky, koordinácie a kreativity. Počas týždňa sa striedajú. Tancujeme s Julinkou, Montessori dielničky, Teddy bear lessons, jazdecký a plavecký. Práve týmto sa odlišujeme od ďalších centier v Dubnici,“ hovorí o centre Lenka Gawronová. Aktivity na rozvoj vzdelávania Aj malé deti sa už môžu učiť. Prirodzene nejde o žiadne memorovanie, ale oboznamovanie sa so svetom a okolím. Preto v Detskom centre Julinka ponúkajú aj tanečno - hudobný program pre deti, ktorý zahŕňa hrubú motoriku, koordináciu a flexibilitu. Súčasťou hier sú aj tvorivé dielne, kde deti majú možnosť zábavnou formou rozvíjať svoju jemnú motoriku a zároveň získať vedomosti o rôznych materiáloch a možnosti ako ich využiť. Tak isto cvičenie na fitlopte už od šesť rokov, Tancujeme s Julinkou a iné. Lenka Gawronová dodáva, že okrem toho pripravujú aj angličtinu od dvoch rokov, aby pri učení cudzích jazykov zachytili prirodzenú schopnosť dieťaťa vnímať reč a učiť sa ju. Špeciálny program pre deti od narodenia Od septembra sa v Deckom centre Julinka spúšťa aj unikátny program nazvaný Miminko plus. Ide o aktivity už pre novorodencov, ktoré majú cieľ rozvinúť ich motoriku, zrak, sluch, ale aj správne návyky pohybov. Takýto tréning trvá štyri mesiace a deti sa v jeho priebehu rozvíjajú úplne inak ako deti, ktorým nie je venovaná toľká pozornosť. Sú to cvičenia zásadne iba spoločne s matkou dieťaťa, no na druhej strene pod odborným dohľadom.  Pre dieťa ide o nový rozmer hry, ktorý ho už od narodenia správne formuje. 

20.08.20159792
Čo ponúka najsilnejší florbalový klub v Bratislave?

Aktivity pre deti:Športová výchova detí

Čo ponúka najsilnejší florbalový klub v Bratislave?

Marek


Vznikli ešte v roku 2008 ako Shadows Bratislava a klub pôsobil v lige starších žiakov a neskôr v druhej celoštátnej ženskej lige. Na prelome rokov 2010 a 2011 vznikla myšlienka spojenia viacerých klubov a vytvorenia klubu, ktorý by bol schopný konkurovať na celoslovenskej úrovni. Tak vznikol Snipers Bratislava, ktorý je jednotkou v Bratislave a úspechy si zapisuje na Slovensku aj vo svete. Najlepší tím má najlepšie výsledky Florbal samotný už netreba príliš predstavovať. Klub Snipers je však špičkovým klubom, ktorý sa pravidelne umiestňuje v prvej päťke na majstrovstvách Slovenska a často si chodí svoje sily zmerať s hráčmi na medzinárodnej úrovni. „Naše tímy sú v Bratislave sú najlepšie a vyhrali všetky klubové súťaže, vysokú prestíž máme v rámci celého Slovenska,“ hovorí Vladimír Roziak z Klubu Snipers. Čomu prikladá váhu, že dokážu trénovať zverencov na naozaj špičkovú úroveň? „Je to predovšetkým o tréneroch. Máme špičkových trénerov, ktorí sa mládeži skutočne venujú. Vzdelávajú sa v koučovaní a navyše sme všetci v klube skvelý tím. Dobrá klíma rozhodne praje úspechom,“ hovorí Vladimír Roziak. Možnosť patriť k špičke Od septembra sa otvára nový nábor žiakov do florbalového tímu Snipers. Na pláne sú aj v tomto roku ako ligové, tak aj mestské a krajské súťaže vrátane účasti na prestížnych pohároch v Čechách, či ďalších európskych krajinách. Práve vďaka vynikajúcim výsledkom majú hráči Sniper najlepšie možnosti zmerať si sily s hráčmi naprieč Európou, čo je určite veľká pridaná hodnota k športovému zápoleniu. Florbal aj pre dievčatá V tomto roku chcú podľa Vladimíra Roziaka rozbehnúť aj florbalovú prípravu dievčat: „Uvidíme aký bude záujem, ale chceme určite pracovať aj s dievčatami, nakoľko dievčenský florbalový tím v našom klube doposiaľ chýbal.“ Preto je v tomto roku práve otvorená možnosť vytvoriť dievčenský tím vo veku od 8 do 12 rokov, ktorý sa aj vďaka špičkovým skúsenostiam trénerov má ambíciu zaradiť k najlepším na Slovensku hneď od svojho začiatku.

19.08.20156719

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Pri rozvoji dieťaťa nepodceňujte žiadnu stránku!

Aktivity pre deti:To najlepšie pre vaše dieťa

Pri rozvoji dieťaťa nepodceňujte žiadnu stránku!

Marek Aktivity pre deti


Vznikli ešte v roku 2008 ako Shadows Bratislava a klub pôsobil v lige starších žiakov a neskôr v druhej celoštátnej ženskej lige. Na prelome rokov 2010 a 2011 vznikla myšlienka spojenia viacerých klubov a vytvorenia klubu, ktorý by bol schopný konkurovať na celoslovenskej úrovni. Tak vznikol Snipers Bratislava, ktorý je jednotkou v Bratislave a úspechy si zapisuje na Slovensku aj vo svete. Najlepší tím má najlepšie výsledky Florbal samotný už netreba príliš predstavovať. Klub Snipers je však špičkovým klubom, ktorý sa pravidelne umiestňuje v prvej päťke na majstrovstvách Slovenska a často si chodí svoje sily zmerať s hráčmi na medzinárodnej úrovni. „Naše tímy sú v Bratislave sú najlepšie a vyhrali všetky klubové súťaže, vysokú prestíž máme v rámci celého Slovenska,“ hovorí Vladimír Roziak z Klubu Snipers. Čomu prikladá váhu, že dokážu trénovať zverencov na naozaj špičkovú úroveň? „Je to predovšetkým o tréneroch. Máme špičkových trénerov, ktorí sa mládeži skutočne venujú. Vzdelávajú sa v koučovaní a navyše sme všetci v klube skvelý tím. Dobrá klíma rozhodne praje úspechom,“ hovorí Vladimír Roziak. Možnosť patriť k špičke Od septembra sa otvára nový nábor žiakov do florbalového tímu Snipers. Na pláne sú aj v tomto roku ako ligové, tak aj mestské a krajské súťaže vrátane účasti na prestížnych pohároch v Čechách, či ďalších európskych krajinách. Práve vďaka vynikajúcim výsledkom majú hráči Sniper najlepšie možnosti zmerať si sily s hráčmi naprieč Európou, čo je určite veľká pridaná hodnota k športovému zápoleniu. Florbal aj pre dievčatá V tomto roku chcú podľa Vladimíra Roziaka rozbehnúť aj florbalovú prípravu dievčat: „Uvidíme aký bude záujem, ale chceme určite pracovať aj s dievčatami, nakoľko dievčenský florbalový tím v našom klube doposiaľ chýbal.“ Preto je v tomto roku práve otvorená možnosť vytvoriť dievčenský tím vo veku od 8 do 12 rokov, ktorý sa aj vďaka špičkovým skúsenostiam trénerov má ambíciu zaradiť k najlepším na Slovensku hneď od svojho začiatku.

24.08.20165108

Pozitívne príklady starostlivosti o deti v predškolskom veku

Aktivity pre deti:Starostlivosť o najmenších

Pozitívne príklady starostlivosti o deti v predškolskom veku

Marek Aktivity pre deti


Vznikli ešte v roku 2008 ako Shadows Bratislava a klub pôsobil v lige starších žiakov a neskôr v druhej celoštátnej ženskej lige. Na prelome rokov 2010 a 2011 vznikla myšlienka spojenia viacerých klubov a vytvorenia klubu, ktorý by bol schopný konkurovať na celoslovenskej úrovni. Tak vznikol Snipers Bratislava, ktorý je jednotkou v Bratislave a úspechy si zapisuje na Slovensku aj vo svete. Najlepší tím má najlepšie výsledky Florbal samotný už netreba príliš predstavovať. Klub Snipers je však špičkovým klubom, ktorý sa pravidelne umiestňuje v prvej päťke na majstrovstvách Slovenska a často si chodí svoje sily zmerať s hráčmi na medzinárodnej úrovni. „Naše tímy sú v Bratislave sú najlepšie a vyhrali všetky klubové súťaže, vysokú prestíž máme v rámci celého Slovenska,“ hovorí Vladimír Roziak z Klubu Snipers. Čomu prikladá váhu, že dokážu trénovať zverencov na naozaj špičkovú úroveň? „Je to predovšetkým o tréneroch. Máme špičkových trénerov, ktorí sa mládeži skutočne venujú. Vzdelávajú sa v koučovaní a navyše sme všetci v klube skvelý tím. Dobrá klíma rozhodne praje úspechom,“ hovorí Vladimír Roziak. Možnosť patriť k špičke Od septembra sa otvára nový nábor žiakov do florbalového tímu Snipers. Na pláne sú aj v tomto roku ako ligové, tak aj mestské a krajské súťaže vrátane účasti na prestížnych pohároch v Čechách, či ďalších európskych krajinách. Práve vďaka vynikajúcim výsledkom majú hráči Sniper najlepšie možnosti zmerať si sily s hráčmi naprieč Európou, čo je určite veľká pridaná hodnota k športovému zápoleniu. Florbal aj pre dievčatá V tomto roku chcú podľa Vladimíra Roziaka rozbehnúť aj florbalovú prípravu dievčat: „Uvidíme aký bude záujem, ale chceme určite pracovať aj s dievčatami, nakoľko dievčenský florbalový tím v našom klube doposiaľ chýbal.“ Preto je v tomto roku práve otvorená možnosť vytvoriť dievčenský tím vo veku od 8 do 12 rokov, ktorý sa aj vďaka špičkovým skúsenostiam trénerov má ambíciu zaradiť k najlepším na Slovensku hneď od svojho začiatku.

30.09.20155591

femasro

1 187

Jazykový kurz v jazykovej škole…

Veľmi odporúčam. Kto chce prelomiť jazykovú bariéru pri komunikácii v…

SARJA - jazyková…
4.8/5 14 hodnotení

Locziova

1 1093

Baby signs I.

Baby sigs I.bol kurz, ktory nam pomohol v komunikacii s dcerou. Uz po 3…

UniCare
4.8/5 10 hodnotení

chanellie

2 227

Opatrovanie

Adika je uzasny clovek s velkym srdcom. Ak uvazujete o opatrovani pre vase…

andrea-aupair
5/5 26 hodnotení

Novinky zariaďovaniaTáto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím